Pszczółki ciężko pracują

0
(0)

Jakiś czas temu pisałam o tym, że zdecydowaliśmy się zainstalować w naszym ogrodzie domek dla pszczół. Od kilku dni obserwujemy intensywne loty pszczół w jego okolicy, a że kwitną śliwki, wiśnia i inna drobnica na rabatkach mają owady co robić. 

W instrukcji, którą dostałyśmy razem z domkiem i kokonami napisane było, żeby po 4 tygodniach odłączyć tubę z kokonami i nawet jeśli są w niej niewygryzione kokony usunąć je, gdyż mogą zwabiać pasożyty. Troszkę się z tym spóźniłyśmy, ale w końcu się zabrałyśmy. Wysypałam zawartość tuby i dziewczyny oglądały resztki kokonów.

puste kokony

Kilka rzeczywiście było jeszcze nierozpakowanych, ale nie mogłu dostać kolejnej szansy. niewygryziony kokon

Obserwowałyśmy też kto tam się koło domku kręci. Nie udało mi się dobrych zdjęć zrobić, bo pszczoły mają robotę i nie zawracają sobie głowy pozowaniem do zdjęć. Udało nam się zaobserwować krążące samice. Jedna z rurek w domku ma już nawet zasklepioną końcówkę, więc coś się dzieje. murarka murarka murarka

Kręci się też kilka trutni, które są mniejsze niż samice i można je rozpoznać po białej czuprynce na głowie. Niestety domek patrolują też osobniki podejrzane a może nawet niepożądane Nie jestem znawcą i nie byłam w stanie dokładnie się im przyjrzeć, ale wyglądają niestety podobnie do stelis phaeoptera owada pasożytującego na murarkach. Brrr.szkodnik

 

Będziemy się teraz uważnie przyglądać i sprawdzać czy przybywa zamurowanych rurek i czy ten czarny jegomość dalej się kręci. Może poszukamy też w okolicy trzciny i założymy nowy domek w innym miejscu.

 


Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik

mały przyrodnik 5

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

1 myśl w temacie “Pszczółki ciężko pracują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *