Matematyka na święta: Ile waży łyżka mąki?

Nie ma Bożego Narodzenia bez pierniczków. Nie wszyscy się pewnie ze mną zgodzą, ale dla mnie brak pierniczków na święta to poważna kwestia. Pierniczki muszą być i same się nie zrobią. Testujemy różne przepisy, choć najczęściej robimy staropolskie pierniki z dojrzewającego ciasta, które między wyrobieniem a pieczeniem leży co najmniej cztery tygodnie. 

W tym roku się jednak zagapiliśmy i nie przygotowaliśmy ciasta na czas. Trzeba było sięgnąć po jakiś szybszy przepis. Ten na zdjęciu poniżej jest wadliwy, zapomniano dopisać mleko, ale i tak z niego korzystamy dodając ten składnik.

pierniki: przepisPrzygotowanie ciasta na pierniki polega na uważnym czytaniu przepisu, który nakazuje krojenie, mieszanie, dodawanie składników w odpowiedniej kolejności. Jeszcze nie mówiłam dziewczynom, że to nie jest nic innego jak algorytm podobny do tych jakie ja tworzę pisząc oprogramowanie. Kiedyś i tego ich nauczę.

pierniki: krojenie

pierniki: mieszanieJednak przygotowanie pierników to przede wszystkim odmierzanie i ważenie składników. I tak odmierzaliśmy i ważyliśmy, a ponieważ to nie pierwsze ciasto jakie robimy razem padło wreszcie to sakramentalne pytanie: „Mamo a dlaczego czasem piszą 500g mąki a czasem 2 szklanki?”

pierniki: ważeniePo zagnieceniu ciasta wzięłyśmy więc na tapetę to zagadnienie. Naszykowałyśmy kuchenną wagę i trzy różne łyżki stołowe. łyżki i wagaMisia zapisała w zeszycie tytuł lekcji a Lusia zaczęła się przygotowywać do ważenia mąki.ważenie: notatkiPierwszy eksperyment polegał na tym, żeby sprawdzić czy łyżka mąki to zawsze jest tyle samo. Lusia brała kolejne łyżki i dokonywała pomiaru cztery razy w przypadku każdej z nich. Oczywiście każdy pomiar wychodził inny w zależności od tego która łyżka była w użyciu oraz ile się Lusi nabrało.ważenie mąkiMisia wszystko skrzętnie notowała. Wreszcie dziewczyny doszły do wniosku, że do kitu to mierzenie łyżkami bo raz łyżka jest mniej a raz bardziej czubata. Lepsze są kubki. ważenie: notatkiWzięłyśmy więc kuchenna miarkę i umówiłysmy się, że będziemy nabierać równo z brzegami. Tym razem ważyłyśmy różne sypkie produkty spożywcze. ważenie grochuNa wagę poszła fasola, groch, różne kasze, płatki cukier no i oczywiście maka.
ważenie nasionMnie osobiście trochę zaskoczyło, że cukier i ryż są najcięższe a płatki najlżejsze. ważenie: notatkiNa koniec sprawdziłyśmy czy chociaż jajka zawsze ważą tyle samo. No oczywiście, że nie. Jedno ważyło 56 g a drugie aż 80 g czyli o 25% więcej. Czyli 4 sztuki mniejszych jaj to równowartość 3 sztuk większych.

Więc o co chodzi z tymi przepisami? Niezależnie jakimi kubkami się odmierza, jakie jajka wbija pierniczki zawsze wychodzą. Wygląda na to, że aptekarska dokładność nie jest konieczna przy ich pieczeniu.

*   *   *

Wpis powstał w ramach projektu „Matematyka na święta”

5 myśli w temacie “Matematyka na święta: Ile waży łyżka mąki?

 1. Ależ pięknie pisze Twoja córka! 🙂

  Taka „lekcja” na pewno na długo pozostanie w pamięci.
  Ja się trochę boje braku dokładności w kuchni, najbardziej właśnie przy pieczeniu ciast. Jakoś tak mam zakodowane właśnie ten algorytm i brak odstępstw. Może powinnam skorzystać z Waszych pomiarów i wyluzować 😉

  Płatki może dlatego najlżejsze, że większe niż kryształki cukru i między nimi sporo powietrza.

  Aha, uprzejmie proszę o podmianę linka nad logo projektu
  (na prowadzący do spisu linków wszystkich uczestników).

  • Myślę, że w przypadku większości ciast spokojnie możesz wyluzować.

   Co do płatków to oczywiście masz rację. są bardziej niż inne składniki „napuszone”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *