Matematyka na święta: Ile waży łyżka mąki?

0
(0)

Nie ma Bożego Narodzenia bez pierniczków. Nie wszyscy się pewnie ze mną zgodzą, ale dla mnie brak pierniczków na święta to poważna kwestia. Pierniczki muszą być i same się nie zrobią. Testujemy różne przepisy, choć najczęściej robimy staropolskie pierniki z dojrzewającego ciasta, które między wyrobieniem a pieczeniem leży co najmniej cztery tygodnie. 

W tym roku się jednak zagapiliśmy i nie przygotowaliśmy ciasta na czas. Trzeba było sięgnąć po jakiś szybszy przepis. Ten na zdjęciu poniżej jest wadliwy, zapomniano dopisać mleko, ale i tak z niego korzystamy dodając ten składnik.

pierniki: przepisPrzygotowanie ciasta na pierniki polega na uważnym czytaniu przepisu, który nakazuje krojenie, mieszanie, dodawanie składników w odpowiedniej kolejności. Jeszcze nie mówiłam dziewczynom, że to nie jest nic innego jak algorytm podobny do tych jakie ja tworzę pisząc oprogramowanie. Kiedyś i tego ich nauczę.

pierniki: krojenie

pierniki: mieszanieJednak przygotowanie pierników to przede wszystkim odmierzanie i ważenie składników. I tak odmierzaliśmy i ważyliśmy, a ponieważ to nie pierwsze ciasto jakie robimy razem padło wreszcie to sakramentalne pytanie: „Mamo a dlaczego czasem piszą 500g mąki a czasem 2 szklanki?”

pierniki: ważeniePo zagnieceniu ciasta wzięłyśmy więc na tapetę to zagadnienie. Naszykowałyśmy kuchenną wagę i trzy różne łyżki stołowe. łyżki i wagaMisia zapisała w zeszycie tytuł lekcji a Lusia zaczęła się przygotowywać do ważenia mąki.ważenie: notatkiPierwszy eksperyment polegał na tym, żeby sprawdzić czy łyżka mąki to zawsze jest tyle samo. Lusia brała kolejne łyżki i dokonywała pomiaru cztery razy w przypadku każdej z nich. Oczywiście każdy pomiar wychodził inny w zależności od tego która łyżka była w użyciu oraz ile się Lusi nabrało.ważenie mąkiMisia wszystko skrzętnie notowała. Wreszcie dziewczyny doszły do wniosku, że do kitu to mierzenie łyżkami bo raz łyżka jest mniej a raz bardziej czubata. Lepsze są kubki. ważenie: notatkiWzięłyśmy więc kuchenna miarkę i umówiłysmy się, że będziemy nabierać równo z brzegami. Tym razem ważyłyśmy różne sypkie produkty spożywcze. ważenie grochuNa wagę poszła fasola, groch, różne kasze, płatki cukier no i oczywiście maka.
ważenie nasionMnie osobiście trochę zaskoczyło, że cukier i ryż są najcięższe a płatki najlżejsze. ważenie: notatkiNa koniec sprawdziłyśmy czy chociaż jajka zawsze ważą tyle samo. No oczywiście, że nie. Jedno ważyło 56 g a drugie aż 80 g czyli o 25% więcej. Czyli 4 sztuki mniejszych jaj to równowartość 3 sztuk większych.

Więc o co chodzi z tymi przepisami? Niezależnie jakimi kubkami się odmierza, jakie jajka wbija pierniczki zawsze wychodzą. Wygląda na to, że aptekarska dokładność nie jest konieczna przy ich pieczeniu.

*   *   *

Wpis powstał w ramach projektu „Matematyka na święta”

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

5 myśli w temacie “Matematyka na święta: Ile waży łyżka mąki?

 1. Ależ pięknie pisze Twoja córka! 🙂

  Taka „lekcja” na pewno na długo pozostanie w pamięci.
  Ja się trochę boje braku dokładności w kuchni, najbardziej właśnie przy pieczeniu ciast. Jakoś tak mam zakodowane właśnie ten algorytm i brak odstępstw. Może powinnam skorzystać z Waszych pomiarów i wyluzować 😉

  Płatki może dlatego najlżejsze, że większe niż kryształki cukru i między nimi sporo powietrza.

  Aha, uprzejmie proszę o podmianę linka nad logo projektu
  (na prowadzący do spisu linków wszystkich uczestników).

  • Myślę, że w przypadku większości ciast spokojnie możesz wyluzować.

   Co do płatków to oczywiście masz rację. są bardziej niż inne składniki „napuszone”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *