Domki dla sikorek

0
(0)

Na początku marca zaczęłam się interesować budkami lęgowymi dla ptaków. W okolicy sporo ptasiej drobnicy a nasz ogród jest bardzo młody i nie stwarza dogodnych warunków do gniazdowania. A szkoda, bo ptasia drobnica w ogrodzie to cudowny sprzymierzeniec. 

Rozważałam więc budowę budek i szukałam informacji na temat tego jak budka lęgowa  powinna wyglądać a jak nie. Trafiłam na stronę Ptasie ogrody i postanowiłam (wobec braku materiałów i czasu) zamówić budki u niech. Budki wreszcie dotarły, dwie, w rozmiarach A1 (odpowiednia na przykład dla sikorki bogatki) i w rozmiarze A2 (świetna np dla sikorki modraszki z powodu mniejszego otworu).

budka dla modraszek

Budki są solidne. Mają wzmocnioną przednią ścianę, dodatkowo pogrubioną w okolicy wlotu, co stanowi zabezpieczenie przed drapieżnikiem, który chciałby tam łapę wsadzić i pisklę wydostać.  Przednia ściana łatwo się demontuje co pozwoli łatwo wyczyścić budkę przed następnym sezonem.

otwarcie budki

Niezwłocznie przystąpiliśmy do rozmieszczenia ich w ogrodzie. Nie mamy tu odpowiednio wysokiego drzewa, ale to nie przeszkadza w niczym. Budki dla sikorek mogą wisieć nawet metr nad ziemią. My postanowiliśmy umieścić je na tyczkach na wysokości około 1,6m. Najpierw Misia pomogła tacie przytwierdzić budki do tyczek.

mocowanie do kołka

A potem przytwierdziliśmy tyczki do niewielkiego płotka na końcu ogrodu w cieniu konarów dębów rosnących na sąsiedniej działce, w niewielkiej odległości od krzewów, które będą stanowić świetne schronienie dla młodych uczących się latać.

budka dla modraszkiTeraz pozostaje tylko czekać czy lokatorzy zdecydują się zamieszkać w naszych budkach. Nieopodal widziałam parę modraszek toczące jakiś zacięty spór z mazurkiem. Może więc im spodoba się takie wygodne lokum?

Jak nam się uda to może w wolnej chwili zima wyprodukujemy własne budki na wzór tych kupionych.


Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik

mały przyrodnik 5

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

4 myśli w temacie “Domki dla sikorek

  1. Bardzo estetycznie to wygląda. Minionej zimy dokarmialiśmy ptaki, a ”karmniki” dla nich wykonaliśmy z szyszek. Mój synek świetnie się przy tym bawił, zwłaszcza, że szybko zleciały się ptaki i można je było obserwować z bliska.

    • Moja starsza córka codziennie z rana siada z lornetką przy oknie i kontroluje czy jakieś ptaki interesują się budkami. A sporo się tam dzieje.

  2. Jedna budka została zasiedlona. Nie dokładnie o to chodziło, bo zawładnęły nią mazurki. Jestem zaskoczona, bo sadziłam, że one nie lubią takich głębokich budek. Cóż, może sikorki wygrają w przyszłym sezonie? A może w przyszłym sezonie ustawimy budkę dla mazurków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *