Pierwsze wysiewy

0
(0)

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, tu i ówdzie można już zarejestrować pierwsze jej zwiastuny. Dzień się wydłużył, słońce przygrzewa coraz mocniej, pora pomyśleć o ogródku. Warzyw prawie nie uprawiamy, ale co roku siejemy jednoroczne kwiaty a w tym roku postanowiłam też, że założymy ziołowy ogródek. To już najwyższa pora, żeby wysiać pierwsze nasiona do doniczek i skrzynek.Ja skrzynek praktycznie nie mam, tj takich plastikowych kupowanych w sklepie. Kupiłam kiedyś tylko dwie miniszklarenki a poza tym wysiewam rośliny do skrzynek jednorazowych, które robię z pudełek po mleku. Zaczynamy je zbierać pod koniec zimy. W jednej ściance wycinam duży otwór, myję dokładnie wnętrze i już można nasypywać ziemię.
doniczki z pudełek

doniczki z pudełek

Inne pojemniki, których użyłam w tym roku to jednorazowe plastikowe pojemniki na jedzenie, które walały się u mojej siostry w piwnicy. Przy takiej robocie, która i tej porze roku odbywa się w domu (na podwórku za szybko ręce marzną)  zawsze wykładam na stół gazety, żeby się potem szybciej i przyjemniej sprzątało.

napełnianie

Po napełnieniu pojemników ziemią i lekkim ubiciu wystarczy spryskać wodą i już można wysiewać nasiona. nawilżanie

Niektóre nasiona były naprawdę maleńkie i było ich w paczkach niewiele, ale dziewczynom nie sprawiały one większej trudności. nasiona siew siew siew

Po wysianiu nasion wystarczy przysypać je cieniutką warstwa ziemi. Można ją jeszcze lekko zwilżyć spryskiwaczem, żeby przylgnęła lepiej do nasion, które przykrywa i już gotowe. Teraz trzeba tylko doglądać, pilnować by ziemia w pojemnikach nie wysychała i czekać kiedy przyjdzie pora pikowania siewek. Na zdjęciu poniżej mamy różne odmiany astrów w plastikowych pojemnikach a w kartonikach zioła. gotowe miniszklarenki

Część roślin wysiałyśmy już kilka dni temu (aksamitki i dynie), ładnie już wykiełkowały. Dynie siałyśmy do minidoniczek z rolek po papierze toaletowym. Można je będzie wsadzić do gruntu w całości co ułatwia ukorzenianie i powoduje, że siewka nie odchorowuje przesadzania. Za chwilkę w ten sam sposób posadzimy cukinie. To jedyne warzywa jakie się w naszym ogrodzie udają.

inspekcja inspektów


Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik

mały przyrodnik 5

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

6 myśli w temacie “Pierwsze wysiewy

  1. Joanno też uważałam to za wspaniały pomysł, ale mnie ostudzić dyskusja na jednej z roślinnych grup- że takie mechanicznie uszkodzone pudełka oddają do ziemi chemię, która wnika do roślin.

    • Prawde mówiąc nie wiem jak oddają do ziemi tę chemię skoro ziemia ma tylko kontakt z wewnętrzną, nieuszkodzoną powierzchnią.

  2. Super pomysł z tymi rolkami po papierze toaletowym! Ja wysiałam tylko pietruszkę naciową w doniczce a zapomniałam wysiać rzeżuchę… Jutro to czym prędzej nadrobię, zagonię dzieci do roboty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *