Lapbook o Polsce

4.6
(7)

Od pewnego czasu moja młodsza córka przygotowywała lapbook o Polsce. Utrwalała sobie wiadomości na temat granic naszego kraju i o naszych sąsiadach. Poznała główne miasta i rzeki oraz podział administracyjny. Uczyła się o regionach, krajobrazach oraz przyrodzie naszego kraju. Oto jaki lapbook powstał w trakcie tego projektu.

Mapa polski

Jako rozgrzewkę albo wklejki do lapbooka o Polsce można potratować darmowe materiały (mapa i zadania), które udostępniono na stronie Twoje Mapy. W ruch poszedł atlas geograficzny, z którego pomocą udało się rozwiązać wszystkie zadania. mapa Polski dla dzieciPóźniej przygotowaliśmy mapę Polski, na której zostały zaznaczone główne rzeki, stolica oraz sąsiadujące z Polską kraje, wraz z ich flagami. Wygodne i estetyczne mapy to wydruku można pobrać ze strony d-maps.com. Przygotowanie tej mapy to kolejna okazja do ćwiczenia pracy z atlasem geograficznym.

Krajobrazy – nakładka na mapę

Podczas naszych podróży po Polsce córka zauważyła, że krajobrazy w różnych miejscach często bardzo się różnią. Pokazałam jej więc mapę przedstawiającą pasy ukształtowania terenu w Polsce i długo rozmawiałyśmy o krajobrazach i o tym co powoduje, że się tak różnią. W końcu robiliśmy nakładkę na przygotowaną wcześniej mapę. Najpierw przymocowałyśmy sztywną folię. Ja użyłam przezroczystej okładki plastikowej teczki na dokumenty. Na folii permanentnym mazakiem córka odrysowała kontur Polski

mapa Polski - konturW następnej kolejności pod folię podłożona została odpowiednio wyskalowana mapa pasów ukształtowanie terenu. Upewniłyśmy się, że kontury granic Polski na folii i na podłożonej mapie pokrywają się ze sobą i córka odrysowała na folii granice pasów rzeźby terenu. mapa Polski - krajobrazyNa koniec pozostało tylko podpisać powstałe obszary, zrobić legendę i usunąć zbędną mapę spod folii. Na zdjęciach poniżej widać efekt końcowy.

mapa Polski - krajobrazy

mapa Polski - nakłądka

Jako uzupełnienie tej mapy powstała wkładka (dodatkowa strona w lapbooku) dotycząca krajobrazów. Pojawiły się tam informację na temat składników krajobrazu oraz książeczka schodkowa (ang. staggered book) z ilustracjami przedstawiającymi występujące w Polsce krajobrazy.

Karajobrazy

Ponieważ córka ma już pewne doświadczenie jeśli chodzi o turystykę górską i bardzo to lubi, druga strona wkładki poświęcona została górom polskim. Podobną mapę robiła już jakiś czas temu w swoim OK-zeszycie od przyrody.

Góry polskie

Regiony – mapa i główne symbole

Córka sporo czasu poświęciła na zapoznanie się z regionami polskimi. Opisywałam już książkę Moja mała i duża ojczyzna, z której tu korzystałyśmy. Z tej właśnie książki zeskanowałam obrazki  przedstawiające dzieci w strojach ludowych typowych dla omawianych regionów oraz różne ilustracje pokazujące charakterystyczne dla danego regionu elementy. Powstała książeczka, w której ilustracje zostały uzupełnione odręcznymi rysunkami.

regiony - książeczka

Do książeczki dołożyłyśmy jeszcze mapę regionów.

Regiony polskie - książeczka

Miasta

Tematy, które chciałyśmy umieścić w naszym lapbooki dostarczały nam sporo materiałów i pomysłów, dlatego musiała powstać kolejna wkładka. Tym razem dotyczyła ona głównych miast polskich. Wokół mapy Polski zostały przyklejone ilustracje pokazujące charakterystyczne dla danego miasta elementy oraz zagadki. Ilustracje i zagadki pozyskałam ze starych podręczników i zeszytów ćwiczeń. W ten sposób powstała taka oto kompozycja.

Mapa miast polskiech

Mapę z polskimi miastami w połączeniu z legendami dotyczącymi tych miast wykorzystywałyśmy kiedyś jako planszę do gry w „Węże i drabiny”.

Osobna książeczka schodkowa została poświęcona Warszawie, bo miałyśmy bardzo dużo ilustracji, a poza tym to miasto jest nam najlepiej znane. Dołożyłyśmy też książeczkę z herbami i zaznaczonymi na mapkach granicami województw. Materiały te wykorzystywaliśmy już dawniej, kiedy dziewczyny zgłębiały geografię naszego kraju w ramach projektu „Nasza Polska”, robiłyśmy wtedy mapę Polski z masy solnej i bawiłyśmy się puzzową mapą Polski z województwami.

Parki narodowe

Na drugiej stronie wkładki umieściłyśmy mapę Polski z zaznaczonymi obszarami parków narodowych i ich emblematami. Po podpisaniu wszystkich parków kompozycja została uzupełniona o ilustracje przedstawiające zwierzęta i krajobrazy. Tu znów stare podręczniki były źródłem obrazków. Uwielbiam tak wykorzystywać książki, które nie nadają się już do niczego więcej.

Mapa parkóœ narodowych

Mapę z obszarami i symbolami parków narodowych można pobrać ze strony „Edukacyjne bajki do czytania”

Lapbook o Polsce – podsumowanie

Na okładce zostało umieszczone godło Polski. Wykorzystałyśmy samoprzylepne puzzle ze starego (tak znów) podręcznika.

lapbook o Polsce - okłądka

W środku znalazły się jeszcze symbole narodowe, i uroczy wierszyk o Polsce. I tak właśnie prezentuje się ukończony lapbook. Na pierwszym zdjęciu jeszcze bez wkładek a na drugim już kompletny.

Lapbook o PolscePolska - lapbook

Oczywiście zakres poruszonych tematów jest bardzo subiektywny i można by było dodawać kolejne wkładki, uzupełniając informację na temat naszego kraju, ale każdy projekt musi mieć jakieś ramy i kiedyś się kończyć.

 

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

5 myśli w temacie “Lapbook o Polsce

  1. Fantastyczny pomysł. Dziękuję za inspirację, wykorzystam na pewno pewne pomysły na moich lekcjach z dziećmi z Ukrainy, by lepiej im przybliżyć mój kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *