Tradycyjne pisanki – pierwsza próba

0
(0)

W tym roku postanowiliśmy spróbować wykonać pisanki bardziej tradycyjnymi metodami. Nie zaryzykowaliśmy tylko używania tradycyjnych, naturalnych barwników. Obawiałam się, że zupełnie nam się nie uda z braku doświadczenia. Wykorzystałyśmy więc barwniki syntetyczne, ale podjęłyśmy pierwszą w życiu próbę zdobienia jaj za pomocą wosku. 

W sieci z łatwością można znaleźć wskazówki, jak się do tego zabrać. Pokazałam więc dziewczynom kilka stron, gdzie znalazłam objaśnienia co do potrzebnych materiałów i całej technologii, oraz tradycyjnych wzorów (opis techniki i symboliki, technika i tradycyjne wzory). Następnie naszykowałyśmy leszczynowe patyczki, w które wbiłyśmy szpilki z małymi łebkami, białe jajka (starłam octem nadrukowane kody, co niestety spowodowało, że w tym miejscu jaja gorzej przyjmowały barwnik) i pszczeli wosk. Pszczeli wosk jest niezbędny, stearyna nie przylega tak dobrze do powierzchni jaja, kruszy się i odpada. Nie mogłam znaleźć świeczek z wosku, ale na szczęście miałam kilka kawałków jeszcze z andrzejkowych pokazów. Rozpuściłam go więc w kominku do aromaterapii, świetnie się do tego nadaje.

tradycyjne pisanki - przygotowanie do zdobienia

Wzory maluje się przenosząc na łebku od szpilki niewielkie krople gorącego wosku. Wosk musi być naprawdę bardzo dobrze rozgrzany a ruchy dość szybkie i pewne, inaczej wosk zbyt szybko zastyga na szpilce. Nie mamy żadnego doświadczenia ani wprawy więc nie nastawiałyśmy się na spektakularne efekty. Misi brakowało cierpliwości, postanowiła więc nie malować tradycyjnych wzorów a jedynie robić większe i mniejsze kropki.

tradycyjne pisanki - nanoszenie wzoru

Po naniesieniu pierwszej warstwy wzoru zabarwiłyśmy jaja na żółto.

Barwienie tradycyjnych pisanekNa zabarwione jaja naniosłyśmy kolejne wzory i jaja powędrowały do czerwonego barwnika. Ja pokusiłam się o jeszcze jedną powtórkę, więc dodałam jeszcze trochę wzorków i wrzuciłam jajo do fioletowego. Nanoszenie kolejnych wzoróœ z wosku i barwników

Tymczasem Misia postanowiła wprowadzić trochę nowoczesności. Na przemian polewała jaja woskiem, tworząc zacieki i barwiła je.

pisanki zdobione woskiem

Po ostatnim farbowaniu należy usunąć wosk. Wbrew temu czego się spodziewałam to trudniejsze niż nanoszenie go. Woskowy wzór należy delikatnie rozpuszczać, zbliżając do płomienia świecy i czystym miękkim papierem ścierać natychmiast jak tylko się rozpuści. Cierpliwie kawałeczek po kawałeczku.

tradycyjne pisanki - usuwanie wosku

Najtrudniej było oczyścić z wosku jaja z „zaciekami” warstwa wosku była dość gruba. Na szczęście to się w końcu udało a efekt końcowy bardzo nas zadowolił.

Nasze pisanki zdobione woskiem i barwnikami

Miałyśmy niezłą zabawę z tym woskiem i w przyszłym roku na pewno to powtórzymy. Może tym razem zaryzykujemy też próby z naturalnymi barwnikami?

 

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *