Od pewnego czasu moja młodsza córka przygotowywała lapbook o Polsce. Utrwalała sobie wiadomości na temat granic naszego kraju i o naszych sąsiadach. Poznała główne miasta i rzeki oraz podział administracyjny. Uczyła się o regionach, krajobrazach oraz przyrodzie naszego kraju. Oto jaki lapbook powstał w trakcie tego projektu.
Mapa polski
Jako rozgrzewkę albo wklejki do lapbooka o Polsce można potratować darmowe materiały (mapa i zadania), które udostępniono na stronie Twoje Mapy. W ruch poszedł atlas geograficzny, z którego pomocą udało się rozwiązać wszystkie zadania. Później przygotowaliśmy mapę Polski, na której zostały zaznaczone główne rzeki, stolica oraz sąsiadujące z Polską kraje, wraz z ich flagami. Wygodne i estetyczne mapy to wydruku można pobrać ze strony d-maps.com. Przygotowanie tej mapy to kolejna okazja do ćwiczenia pracy z atlasem geograficznym.
Krajobrazy – nakładka na mapę
Podczas naszych podróży po Polsce córka zauważyła, że krajobrazy w różnych miejscach często bardzo się różnią. Pokazałam jej więc mapę przedstawiającą pasy ukształtowania terenu w Polsce i długo rozmawiałyśmy o krajobrazach i o tym co powoduje, że się tak różnią. W końcu robiliśmy nakładkę na przygotowaną wcześniej mapę. Najpierw przymocowałyśmy sztywną folię. Ja użyłam przezroczystej okładki plastikowej teczki na dokumenty. Na folii permanentnym mazakiem córka odrysowała kontur Polski
W następnej kolejności pod folię podłożona została odpowiednio wyskalowana mapa pasów ukształtowanie terenu. Upewniłyśmy się, że kontury granic Polski na folii i na podłożonej mapie pokrywają się ze sobą i córka odrysowała na folii granice pasów rzeźby terenu. Na koniec pozostało tylko podpisać powstałe obszary, zrobić legendę i usunąć zbędną mapę spod folii. Na zdjęciach poniżej widać efekt końcowy.
Jako uzupełnienie tej mapy powstała wkładka (dodatkowa strona w lapbooku) dotycząca krajobrazów. Pojawiły się tam informację na temat składników krajobrazu oraz książeczka schodkowa (ang. staggered book) z ilustracjami przedstawiającymi występujące w Polsce krajobrazy.
Ponieważ córka ma już pewne doświadczenie jeśli chodzi o turystykę górską i bardzo to lubi, druga strona wkładki poświęcona została górom polskim. Podobną mapę robiła już jakiś czas temu w swoim OK-zeszycie od przyrody.
Regiony – mapa i główne symbole
Córka sporo czasu poświęciła na zapoznanie się z regionami polskimi. Opisywałam już książkę Moja mała i duża ojczyzna, z której tu korzystałyśmy. Z tej właśnie książki zeskanowałam obrazki przedstawiające dzieci w strojach ludowych typowych dla omawianych regionów oraz różne ilustracje pokazujące charakterystyczne dla danego regionu elementy. Powstała książeczka, w której ilustracje zostały uzupełnione odręcznymi rysunkami.
Do książeczki dołożyłyśmy jeszcze mapę regionów.
Miasta
Tematy, które chciałyśmy umieścić w naszym lapbooki dostarczały nam sporo materiałów i pomysłów, dlatego musiała powstać kolejna wkładka. Tym razem dotyczyła ona głównych miast polskich. Wokół mapy Polski zostały przyklejone ilustracje pokazujące charakterystyczne dla danego miasta elementy oraz zagadki. Ilustracje i zagadki pozyskałam ze starych podręczników i zeszytów ćwiczeń. W ten sposób powstała taka oto kompozycja.
Mapę z polskimi miastami w połączeniu z legendami dotyczącymi tych miast wykorzystywałyśmy kiedyś jako planszę do gry w „Węże i drabiny”.
Osobna książeczka schodkowa została poświęcona Warszawie, bo miałyśmy bardzo dużo ilustracji, a poza tym to miasto jest nam najlepiej znane. Dołożyłyśmy też książeczkę z herbami i zaznaczonymi na mapkach granicami województw. Materiały te wykorzystywaliśmy już dawniej, kiedy dziewczyny zgłębiały geografię naszego kraju w ramach projektu „Nasza Polska”, robiłyśmy wtedy mapę Polski z masy solnej i bawiłyśmy się puzzową mapą Polski z województwami.
Parki narodowe
Na drugiej stronie wkładki umieściłyśmy mapę Polski z zaznaczonymi obszarami parków narodowych i ich emblematami. Po podpisaniu wszystkich parków kompozycja została uzupełniona o ilustracje przedstawiające zwierzęta i krajobrazy. Tu znów stare podręczniki były źródłem obrazków. Uwielbiam tak wykorzystywać książki, które nie nadają się już do niczego więcej.
Mapę z obszarami i symbolami parków narodowych można pobrać ze strony „Edukacyjne bajki do czytania”
Lapbook o Polsce – podsumowanie
Na okładce zostało umieszczone godło Polski. Wykorzystałyśmy samoprzylepne puzzle ze starego (tak znów) podręcznika.
W środku znalazły się jeszcze symbole narodowe, i uroczy wierszyk o Polsce. I tak właśnie prezentuje się ukończony lapbook. Na pierwszym zdjęciu jeszcze bez wkładek a na drugim już kompletny.
Oczywiście zakres poruszonych tematów jest bardzo subiektywny i można by było dodawać kolejne wkładki, uzupełniając informację na temat naszego kraju, ale każdy projekt musi mieć jakieś ramy i kiedyś się kończyć.
Jestem Waszą absolutną podczytującą fanką 🙂
Piękna praca i świetna inspiracja!
pozdrawiamy!
Cieszę się, że możemy inspirować.
Wspaniale. Dziękuję za inspirujacą myśl
Fantastyczny wynik i wykonanie! Jak długo córka pracowała nad lapbookiem i czy w tym czasie zajmowała się tylko tym projektem?
Fantastyczny pomysł. Dziękuję za inspirację, wykorzystam na pewno pewne pomysły na moich lekcjach z dziećmi z Ukrainy, by lepiej im przybliżyć mój kraj.