Filcowa szopka – Dziecko na Warsztat

5
(2)

Na zabawę z filcem miałam różne pomysły, ale ostatecznie, w związku z tym, że grudzień to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia, wybrałam temat świąteczny. Dziewczyny od razu zapaliły się do mojego pomysłu zrobienia filcowych jasełek.

Nasza szopka to małe pacynki do zakładania na palce. Na początek przypomniałam dziewczynom historię narodzin Jezusa posiłkując się książką Narodziny Jezusa z serii Opowieści biblijne, która od dawna znajduje się w naszej domowej biblioteczce i którą dziewczyny bardzo lubią.

Opowieści biblijne. Narodziny Jezusa.

Zadaniem dziewczyn było uważne słuchanie i zapamiętanie wszystkich występujących w historii postaci. Po przeczytaniu i krótkim omówieniu Misia zrobiła listę osób a następnie wybraliśmy jakiego koloru ubranie powinna mieć każda z nich.

Spis postaci do szopki

Na tym etapie potrzebne było moje większe zaangażowanie. Wycięłam z filcu części z których powstały korpusy pacynek. Wszystko zgodnie z notatkami Misi. Lusia zasugerowała mi, że w szopce powinny być też zwierzęta (ona ma jakąś fiksację na tym punkcie ostatnio, nawet podczas zabawy na ogół chce być kotkiem albo pieskiem), przygotowałam więc również bazę pod owcę, osiołka i krówkę. Filcowe pacynki

Po wycięciu przeszyłam na maszynie brzegi korpusów. Filcowe pacynki

Dalej praca musiała przebiegać etapami. Dodatki, które proste korpusy przekształcały w poszczególne postaci przyklejałyśmy za pomocą magicznego kleju, który nie łączy filcu natychmiast. W związku z tym pacynki po dodaniu kolejnych elementów musiały trochę poleżeć przyciśnięte ciężkimi książkami, póki klej nie wysechł.

Filcowe pacynki
Filcowe pacynki

Wreszcie miałyśmy cały zaplanowany komplet pacynek. Tylko żołnierza nie zrobiłyśmy, nie udało nam się zdobyć szarego filcu.komplet pacynek

Kiedy pacynki były gotowe zrobiłyśmy filcowe tło do naszego przedstawienia. Z kartonowego pudełka wycięłam podłoże w formie tryptyku. Przykleiłyśmy niebo z czarnego papieru, filcową szopkę zwieńczoną gwiazdą i filcowe wzgórza. Miejsca załamania tryptyku zostawiłyśmy nieoklejone, żeby się ładnie składał. Dziewczyny pomalowały je mazakami, żeby wszystko lepiej wyglądało w  całości.szopka

Mając gotowe tło i komplet pacynek mogłyśmy odegrać nasze filcowe jasełka. Wpierw scena zwiastowania.zwiastowanie

Podróż Maryi i Józefa do Betlejem. podróż do Betlejem

Anioł informuje pasterzy o narodzinach Zbawiciela.Anioł i pasterz

Trzej królowie w drodze do Betlejem spotykają się z Herodem.trzej królowie u Heroda

Trzej królowie oddają pokłon.

Pokłon trzech króli

Trzej królowie wracają do domu.Trzej królowie odchodzą

Anioł ostrzega Maryję i Józefa przed niebezpieczeństwem.Anioł ostrzega świętą rodzinę

Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu.Święta rodzina ucieka do Egiptu

Wściekły Herod.Wściekły HerodA tu szopka w pełnej krasie. Filcowa szopka

*  *  *

Wpis powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat – Tworzymy. Zapraszam do odwiedzania innych blogów biorących udział.

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Nasza szkoła domowa I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku WorldSchool Explorers Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Jej cały świat

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

6 myśli w temacie “Filcowa szopka – Dziecko na Warsztat

  1. Powiem szczerze: mignęło mi parę razy na Fb zdjęcie z zajawką Waszej szopki i pomyślałam, że niezły pomysł, ale nie na tyle frapujący, żeby czytać cały post… i to był błąd!! Cieszę się, że ciekawość jednak zwyciężyła. REWELACJA! Wykonanie świetne! „Fotoopowieść” zrobiona tak świetnie, że jutro muszę to pokazać córeczce.
    A w kilku sklepach widziałam już gotowe, wycięte filce na pacynki. Są do złożenia na pół, z jednego kawałka i nawet małe dzieci dają radę wtedy same zszyć swojego ludzika. U nas bardzo się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *