Szkło – Dziecko na Warsztat

0
(0)

Od samego początku miała problem z tym tematem. Nie miałam pomysłu co mogę zrobić ze szkła z dziećmi tak, żeby to one głównie pracowały a nie ja dla nich. Tymczasem szkło jako tworzywo kojarzy mi się głównie z witrażami, ale jak z cztero- i siedmiolatką zrobić witraż?

Dziewczyny uwielbiają witraże. Zawsze kiedy jesteśmy w kościele z uwagą studiują te szklane mozaikowe obrazy. Nic w tym dziwnego to zachwycające działa sztuki, cudowna gra koloru i światła. Niedawno, będąc na wycieczce w Siedlcach, odwiedziliśmy katedrę. Tamtejsze witraże są wręcz zachwycające.

Skoro jednak nie da się w warunkach domowych z dziećmi zrobić prawdziwego witrażu to trzeba zadowolić się namiastką. Kupiłam więc niewielki zestaw farb witrażowych i wzięłyśmy się do roboty.

Farby witrażoweTo trudne zadanie dla dzieci. Po pierwsze wymaga sporej precyzji i sprawności palców podczas pracy z farbą konturową. Po drugie wymaga cierpliwości gdyż dzieła powstają etapami między którymi farba musi dość długo schnąć. Dziewczyny jednak się nie zrażały.

Szablon trzeba wpierw przykleić od spodu do folii podkładowej zwykłym klejem biurowym. Klej ten trzyma na tyle mocno, że folia się nie przesuwa, a jednocześnie łatwo później papier odkleić.

Farby witrażowe - przyklejanie szablonu Farby witrażowe - przyklejanie szablonu

Potem należy odwzorować kontur jedną z przeznaczonych do tego farb. W zestawi były dwie farby konturowe czarna i srebrna. Lusia w ogóle nie radziła sobie z konturami, więc dla niej kontur przygotowywałam ja. Dodane do farb szablony uznałam za zbyt skomplikowane dla niej, tj wymagające bardzo dużej precyzji więc  jako szablonu używałam kolorowanek.

dsc_8604Farby witrażowe - odwzorowanie konturu

Misia pracowała właściwie całkiem samodzielnie. Po pierwszych niezbyt udanych próbach wypracowała własną technikę wyciskania farby i prowadzenia tuby.

dsc_8604Farby witrażowe - odwzorowanie konturu

Po wysuszeniu konturu, czyli właściwie następnego dnia, można przystąpić do wypełniania go kolorem. Tu już Lusia radziła sobie wyśmienicie, cierpliwie i dość precyzyjnie nanosiła farbę.

Farby witrażowe - wypełnianie konturów Farby witrażowe - wypełnianie konturów

Po dwóch dniach powstały pierwsze prace. Dziewczyny z radością stwierdziły, że kryjące z pozoru farby, po wyschnięciu stały się przezroczyste. Ślicznie się prezentowały na oknie.

Farby witrażowe
Farby witrażowe

Farby witrażowe Farby witrażowe

Lusie najbardziej cieszyło oglądanie ogrodu przez nasze małe „witraże”.

Farby witrażoweSkoro pierwsze prace zostały umieszczone na oknie a folie podkładowe „uwolnione” dziewczyny postanowiły zabrać się za kolejne prace. Tym razem przygotowałam szablony z motywami świątecznymi.

Farby witrażowe

Niestety farby konturowe szybko nam się skończyły. Skończyła się więc i zabawa, przynajmniej do czasu uzupełnienia materiałów.

Tym czasem przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł żeby spróbować malowania na szkle. Kupiłam kilka antyram, żeby zdobyć odpowiednie kawałki szkła. Po zdemontowaniu podłożyłam pod szkło wybrane przez dziewczyny rysunki, szkło przytwierdziłam taśmą klejącą i już można było się zabrać do pracy.

Malowanie na szkle Malowanie na szkle

Wyjaśniłam dziewczynom zasady malowania na szkle (malowały zwykłymi plakatówkami, choć lepsze by były farby akrylowe). Wpierw trzeba malować elementy, które są na rysunku na pierwszym planie a po wyschnięciu farby te, które są „głębiej”. I znów praca, która wymagała od dziewczyn dużo cierpliwości. A tak prace prezentują się po wyschnięciu i powrotnym złożeniu antyram:

Malowanie na szkle

 


Wpis powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat – Tworzymy

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Schwytane chwile I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku Sopelkowo Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Worldschool Explorers Nasza szkoła domowa Jej cały świat Nasza przygoda DIY

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

17 myśli w temacie “Szkło – Dziecko na Warsztat

  1. Też miałam podobny pomysł, ale nastąpiła zmiana. Witraże dziewczynek robią wrażenie! Precyzja, pięknie dobierane kolory i w efekcie świetna lekcja koncentracji.

    • O tak. Sama byłam zaskoczona jak ta mała byłw a stanie do konca się skupić na tym co robi. Poza tym spodziewałam się większych nerwów z powodu tego, że trzeba to robić na raty i tyle czekać, ale i tu dziewczyny mnie zaskoczyły.

  2. Ale Witraż da się zrobić w domu trzeba kupić tylko odpowiedni sprzęt , Szkło i trochę ołowiu to będzie kosztowało jakieś 500- 3000 złotych a to przecież nie tak dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *