OK zeszyt – kolejność alfabetyczna i inne notatki

3.9
(8)

Kilkukrotnie pisałam o idei OK zeszytu i o tym jak wykorzystujemy ją w naszej edukacji. Naprawdę uważam to za cudowny „wynalazek”, szczególnie dla dzieci, które lubią zeszyty i pracę usystematyzowaną. Naprawdę są takie dzieci i nie ma to wiele wspólnego z uzależnieniem od szkolnego systemu. Moja młodsza córka uczy się rozmaitymi metodami, o czym pisałam niedawno w artykule Jak organizuję edukację domową córce w nauczaniu początkowym? Córka sama dopytuje się kiedy jej przygotuję jakieś materiały do lekcji w OK zeszycie. Nie śmiem odmówić.

Ostatnio wykorzystałam OK zeszyt do lekcji na temat alfabetu i kolejności alfabetycznej. Na jednej z grup na FB znalazłam takie zabawne kwiatki z wszystkimi literami alfabetu (no prawie wszystkimi, bo jednak bez większości polskich znaków). Wydrukowałam je w małym formacie, żeby można było ich zmieścić kilka na jednej stronie. W zamyśle autora miały one służyć nauczycielom w pierwszej klasie do wprowadzania kolejnych liter, my jednak wykorzystałyśmy je po swojemu.

Po wycięciu Lusia miała za zadanie poukładać jej w odpowiedniej kolejności, wzorując się na alfabecie przedstawionym w jej podręczniku. Można do tego też wykorzystać szkolny słownik ortograficzny, który na ogół ma alfabet na marginesach stron i przy okazji pokazać dziecku jak się z niego korzysta.

Po wklejeniu kwiatków Lusia obok każdego jeszcze raz wypisała litery i dopisała w odpowiednich miejscach brakujące polskie „ogonki”.ok zeszyt alfabet notatkaW dalszej kolejności wykorzystałyśmy dołączone do podręcznika ćwiczenia. Często robimy to na swój sposób. Zadanie w ćwiczeniu polegało na ułożeniu w kolejności  alfabetycznej pewnych wyrazów reprezentowanych przez rysunki. układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej

Wycięłyśmy rysunki z ćwiczeń, Lusia ułożyła je w odpowiedniej kolejności, korzystając ze swojej notatki, wkleiła do zeszytu i podpisała. kolejność alfabetycznaPrzy okazji pokażę też kilka innych notatek wykonanych przez Lusię w jej zeszycie do polskiego. Na jednej z lekcji ćwiczyliśmy opowiadanie historyjek i rozwijaliśmy zasób słownictwa o przydatne zwroty. Oczywiście ilustracje zostały wycięte z jakiegoś zeszytu ćwiczeń albo starego podręcznika. OK zeszyt, notatka, opowiadanieWycinanki stosujemy też podczas utrwalania słów o trudniejszej pisowni. Tu notatki z wyrazami zawierającymi 'ch’ oraz 'h’OK zeszyt notatka wyrazy z ch OK zeszyt notatka wyrazy z hInnym razem ćwiczyliśmy pisanie zdań pytających, twierdzących i rozwijanie zdań. OK zeszyt - zdania - notatkaLusia miała też przez jakiś czas problem ze zmiękczeniami. Nie słyszała ich dobrze, więc nie zawsze wiedziała, czy w danym słowie napisać zmiękczenie z kreską, czy używając 'i’. Wyjaśnienie i przyswojenie konkretnych zasad, jakie tym kierują, znacznie ułatwiło jej bezbłędne pisanie, przynajmniej jeśli chodzi o zmiękczenia. OK zeszyt - zmiękczeniaA jak Wam podobają się nasze notatki w OK zeszycie i kreatywne wykorzystanie nudnych zeszytów ćwiczeń i starych podręczników?

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

3 myśli w temacie “OK zeszyt – kolejność alfabetyczna i inne notatki

  1. super. uwielbiam piękne zeszyty. syn prowadził ok zeszyt w kl. 1 i 2. Niestety w kl.3 zmieniliśmy szkołę…kiedyś mój zeszyt do polskiego był pokazywany przez polonistkę w pokoju nauczycielskim, gdy byłam w 2 klasie liceum… opowiadała mi wychowawczyni na godzinie wychowawczej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *