Kartoteka obserwatora przyrody

Już jakiś czas temu miałam zamiar zaproponować dziewczynom założenie kartoteki obserwatora przyrody, ale pomysł jakoś nie chwycił. Misia nie za bardzo miała na to ochotę, Lusia nie umiała pisać, a ja nie do końca miałam na to pomysł. Temat odleżał, nabrał kształtów i powrócił. Kartoteki udało się uruchomić.

„Razem ze słonkiem”

Wpierw trochę o pomyśle. Nie jest to moja genialna myśl, która znienacka mnie nawiedziła.  Na pomysł natknęłam się czytając dzieciom książki Marii Kownackiej z serii „Razem ze słonkiem”. Serię tę znam jeszcze z dzieciństwa. Zawsze bardzo ją lubiłam a dla mojej mamy, wychowawczyni przedszkolnej była nieocenioną pomocą dydaktyczną. „Razem ze słonkiem” to książka napisana lekko i ciekawie a ponad to świetnie ilustrowana. Uważam, że do dziś nie straciła nic na wartości, a nawet w przyszłości może być źródłem, z którego nasze dzieci dowiedzą się jak to było kiedyś jak zimą padał śnieg, a w marcu było przedwiośnie i nie chodziło się na krótki rękaw. seria Razem ze słonkiemObecnie mam cztery tomy i właśnie czekam na dostarczenie dwóch pozostałych. Przez jakiś czas książki te były trudne do zdobycia, przez co drogie. Ostatnio daje się je kupić w przyzwoitych cenach. Ja uważam, że warto.

Obserwacje przyrodnicze

W jednym z tomów natknęłam się właśnie na opis kartoteki obserwatora przyrody w postaci notatek z przeprowadzonych obserwacji, wykonanych na sporych fiszkach, zebranych w pudełku, ułożonych alfabetycznie według kategorii .

Razem ze słonkiemPrzez jakiś czas nosiłam się z zamiarem zorganizowania dziewczynom takiej skrzyneczki albo nawet szafki katalogowej. Martwiłam się jednak, że rozmiar fiszek będzie za mały i będzie trudno zrobić na nich fajną notatkę. Aż wreszcie wpadłam na inny pomysł.

Lusia pisze notatkęKupiłam dziewczynom małe segregatory i przekładki alfabetyczne. Mogą teraz robić notatki na kartkach formatu A5 i wpinać do segregatorów pod odpowiednią literą, tworząc swoje kartoteki.

bocian biały notatka Żeby obserwować przyrodę nie trzeba u nas robić wielkich wypraw. Wystarczy wyjść do ogrodu, albo wyprowadzić psa na spacer. Z każdego takiego wyjścia można wrócić z przyrodniczymi obserwacjami i zrobić na ten temat notatkę.

sarna - notatkaMam nadzieję, ze dziewczyny nie stracą szybko zapału i stworzą naprawdę fajne kolekcje. Misia ma zamiar wykorzystać te notatki do zdobycia jednej ze sprawności skautowych, to dodatkowa motywacja.

2 myśli w temacie “Kartoteka obserwatora przyrody

1. Pingback: Jak organizuję edukację domową córce w nauczaniu początkowym? | Nasza szkoła domowa