Projekt „Mały Przyrodnik” po okresie przestoju, znów rusza pełną parą. Prowadząca, Ilona Popławska z Kreatywnym Okiem, przygotowała serię tematów specjalnych na każdy miesiąc. W styczniu, w związku z przypadającym dwudziestego Dniem Wiedzy o Pingwinach, nie sposób było wybrać innego tematu.
A oto wytyczne zadania specjalnego na styczeń:
- Porównaj 3 wybrane gatunki pingwina. Co je łączy, a co dzieli?
- Życie pingwina- od jajka do dorosłości
- Czym żywią się pingwiny? Jakie zwierzęta zjadają te ptaki?
- Rozwiąż krzyżówkę
- „Mój ulubiony gatunek” – praca plastyczna
Ja już dawno chciałam zaproponować dziewczynom wykonanie lapbooka o pingwinach. Troszkę się tymi ptakami interesowałyśmy przy okazji jednego z tematów drugiej edycji projektu Dziecko na Warsztat (Antarktyda), jednak temat nie został wtedy wyczerpany, ba został jedynie „napoczęty”. Przyszła więc pora, żeby pingwinom przyjrzeć się bliżej.
Narysuj pingwina
Zaczęłyśmy od zabawnej gry typu „roll and draw”. Ze strony Teaching Heart pobrałam gotowe plansze. Zabawa polega na rysowaniu pingwina, a ściślej mówiąc dorysowywaniu poszczególnych części zgodnie z wynikami rzutu kostką. Nie wiem jak to się stało, ale przegrałam.
Zmierz pingwina
Przygotowałam też dziewczynom karty z pingwinami różnych wielkości, które trzeba było zmierzyć za pomocą dołączonej do karty linijki. Zabawne, że Misia mierzyła pingwiny od najmniejszego do największego a Lusia od największego do najmniejszego, mimo, że były rozmieszczone na karcie losowo.
Rozszyfruj pingwina
Dla Misi przygotowałam kartę z szyfrem. Kolejne litery wyrazów do odszyfrowania wskazane były przez współrzędne. Zadanie było o tyle trudne, że tekst do odszyfrowania to angielskie nazwy kilku gatunków pingwinów. Nie mam ambicji, żeby dziewczyny się ich nauczyły ale uznałam to za ciekawe zadanie, szczególnie, że zgadywanie kolejnych liter było niemożliwe.
Po odszyfrowaniu nazw Misia dostała do porównania karty z pingwinami i angielskimi podpisami i odszukiwała gatunki, których nazwy rozszyfrowała.
Poznaj pingwina
Tymczasem ja przygotowałam zalaminowane karty ze zdjęciami pingwinów i polskimi nazwami gatunków. Lusi najbardziej podobał się pingwinek mały. Misia największą sympatią darzy pingwiny cesarskie.
Lapbook o pingwinach
Lapbooka zaczęłyśmy robić od wykonania koła cyklu życiowego pingwinów. Do lapbooka wystarczy jeden, ale oczywiście przygotowałam dwa. Lusia robiła swój, który został przeznaczony do zalaminowania i swobodnej zabawy. Oczywiście pingwin na kole Misi przypominał cesarskiego a Lusia kolorując swojego, wzorowała się na pingwinie małym.
Następnie przygotowałyśmy mapę występowania różnych gatunków pingwinów. Podpierałyśmy się częściowo informacjami znajdującymi się na przygotowanych przeze mnie kartach, ale szczegółowe dane można znaleźć na interaktywnej mapie rozmieszczenia gatunków pingwinów.
Misia przygotowała też informacje o pingwinach. W trzech kolumnach zatytułowanych: „Jest”, „Ma” oraz „Umie”, odręcznie wypisała wszystko co udało nam się ustalić na ten temat.
Przygotowałam jej też kartę na której odręcznie podpisała części ciała pingwina.
Lapbook został uzupełniony o łańcuch pokarmowy w którym znajduje się pingwin. Bardzo się nad tym nie rozwodziliśmy bo już kiedyś robiliśmy sobie bardziej rozbudowaną sieć pokarmową zwierząt żyjących na Antarktydzie.
Całość wygląda tak:
Mini-książeczka o pingwinach
Lusia nie brała czynnego udziału w tworzeniu lapbooka, bo nastawiłam się na to, żeby był on wykonany głównie przez Misię i w większości napisany odręcznie. Dlatego też Lusia w tym czasie tworzyła swoją mini-książeczkę. Najpierw dostała wizerunki pingwinów, które musiała sobie wyciąć. Pracowała w ogromnym skupieniu i wycinała naprawdę precyzyjnie.
Potem wkleiła wycięte obrazki do mini-książeczki i poprosiła siostrę o podpisanie ich. Zmęczona Misia trochę się myliła, ale od czego jest gumka.
Na koniec uzupełniła książeczkę o wycięty przez siebie cykl życia pingwinów i narysowała czym się one żywią.
W razie gdybyście mieli problemy z rozpoznaniem. Na rysunku jest kalmar. ryba i krewetka.
Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik
Wspaniały lapbook! A my dzisiaj oglądaliśmy cudowny film BBC o pingwinach. Te ptaki są naprawdę niesamowite.
Piękny lapbook. Zara najbardziej lubi pingwina Adeli – „bo ma takie słodkie oczka”.
Bardzo mi się podoba Wasz łańcuch pokarmowy.
Łańcuch pokarmowy masz na myśli ten „stary”?
Pingwiny Adeli zawsze przywołują u mnie wspomnienie pierwszego odkrywcy Antarktydy – Juliana d’Urville’a i jego żony Adeli. Całość pięknie opisana u Cętkiewiczów.
Super lapbook. Nasz o pingwinach powstaje od roku i powstac n8e moze?
Cykl życia pingwinów – zilustrowany i opisany! Bardzo mi się podoba.
Uwielbiam! A skąd te zdjęcia pingwinów z podpisami? Pozdrawiam!
Ha… Ściągnęłam je bardzo dawno temu i nie pamiętam skąd. Nawet chciałam je znów znaleźć, bo na jednej karcie jest błąd (nieprawidłowy podpis gatunku) i miałam zamiar poinformować autora, ale mi się nie udało :/
Znalazłam. Karty sa do pobrania tu: https://montessoriwdomu.blogspot.com/p/downloads.html tylko trzeba uważać bo jest opis do pingwina grubodziobego zamiast magellańskiego.
Mi najbardziej spodobała się zabawa „roll and draw”. Nie znałam jej wcześniej. W sam raz dla mojej czterolatki 🙂
Chylę czoła! Pięknie opracowany temat, a widać że dziewczynki wspaniale się z nim bawiły! Nie mogę się doczekać już kolejnych wpisów! ps bardzo fajne pomoce, muszę pomyśleć nad wersją po polsku