Niedźwiedź polarny

0
(0)

Luty w projekcje „Mały przyrodnik” to miesiąc niedźwiedzia polarnego. Chociaż znamy od dawna tego białego kolosa, który choć wygląda sympatycznie jest groźnym drapieżnikiem, to postanowiłam, że zaczniemy od usystematyzowania wiedzy na jego temat, czyli od porządnej lektury. 

Książki wyłącznie o niedźwiedziu polarnym nie udało mi się znaleźć w żadnej z dostępnych nam bibliotek, więc zadowoliłyśmy się dwiema książkami z serii „Co i jak”. Pierwsza, „Krąg polarny” opisuje oba bieguny i ich biomy.

Krąg polarny - okładka Krąg polarny - mapa

Skupiłyśmy się przede wszystkim na opisie Arktyki i północnego pasa podbiegunowego, które są terytorium niedźwiedzia polarnego. Dziewczyny przypomniały sobie jakie zwierzęta tam mieszkają a jakie nie (na przykład nie ma tam z pewnością pingwinów).Krąg polarny - zwierzęta

Znalazłyśmy też sporo informacji o samym niedźwiedziu polarnym, o jego zwyczajach, wędrówkach i o tym co je i jak radzi sobie z polarną zimą. Dziewczyny były zaskoczone, że nowo narodzony niedźwiedź jest wielkości świnki morskiej a potem wyrasta na takiego olbrzyma.Krąg polarny - niedźwiedź polarny

Zajrzałyśmy też do książki „Niedźwiedzie”. Znajdują się tam opisy różnych gatunków niedźwiedzi oraz gatunków blisko z niedźwiedziami spokrewnionych. Można dowiedzieć się jakie cechy wspólne mają niedźwiedzie różnych gatunków a czym się różnią.
Niedźwiedzie - okładka

Wśród wszystkich gatunków niedźwiedzi jedynie niedźwiedź polarny jest mięsożercą. Cóż, raczej nie może on sobie wzbogacać diety pokarmem roślinnym. Niedźwiedzie - niedźwiedź polarny

Zapoznawszy się ze zwyczajami niedźwiedzi polarnych zabrałyśmy się za budowę makiety przedstawiającej biom Arktyki. Zebrawszy różne zgromadzone w domu materiały przystąpiliśmy do budowy szkieletu. W pracach pomagał bratanek, który przyjechał do nas na ferie.

klejenie konstrukcji makiety

Papierowa wytłaczanka po jakimś sprzęcie elektronicznym została przerobiona na skałę i pomalowana. malowanie skały

Makieta miała zostać uzupełniona masa papierową. Niestety znów zapomniałam kupić najgorszego papieru toaletowego z którego wychodzi najlepsza masa papierowa i musieliśmy się zadowolić papierem w stokrotki, który ciężko się drze i słabo rozmięka. Na szczęście wspólnymi siłami papier został rozdrobniony i rozmiękczony.

darcie papieru

Rano masa papierowa była gotowa, choć ja nie byłam z niej bardzo zadowolona. Na szczęście miałam w zanadrzu plan B. rozmiękczanie papieru

Po wylepieniu makiety masą papierową i wysuszeniu, jej Misia postanowiła zrobić na skałach czapy śnieżne z łupinek po orzechach pistacjowych, które przyklejała klejem na gorąco.

Makieta - śnieżne czapy z łupin orzechów pistacjowych

Na koniec masa papierowa została pokryta białym papierem kuchennym przyklejonym rozwodnionym wikolem (to własnie mój plan B). Zastosowanie tej techniki pozwoliło zamaskować niezbyt udaną masę papierową i poprawić fakturę śniegu. Na koniec cały śniego został pomalowany na biało. Misia wycięła też kawałki kry z kartonu i okleiła je białym papierem a na końcu pomalowała.

malowanie makiety

Ponieważ spośród arktycznych zwierząt mamy tylko dwie figurki polarnych niedźwiedzi, dziewczyny postanowiły improwizować.

gotowa makieta niedźwiedź polarny na krze

Na skałach zasiadły miniaturowe świnki morskie udające lemingi.

lemingi

Pozostałe zwierzątka dziewczyny ulepiły z plasteliny. I tak powstała sowa śnieżna w gnieździe…sowa śnieżna z plasteliny

… pływająca nieopodal brzegu białucha i ryba…białucha z plasteliny

…mors…mors z plasteliny

…lis polarny…lis polarny z plasteliny

…oraz foka skryta pod zwałem kry wraz ze swoim maleństwem…foki z plasteliny


Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik

mały przyrodnik 5

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

10 myśli w temacie “Niedźwiedź polarny

  1. Bardzo mi się podoba, że sięgnęłaś po książki z biblioteki. Teraz wszyscy pokazują dzieciom internet. A w książkach wiedza jest bardziej usystematyzowana. Łatwiej dziecku się skoncentrować na przeglądaniu kartek niż klikaniu stron www.
    Fajnie, że powstały tak różne zwierzęta oprócz niedźwiedzia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *