Papierowe światy – Dziecko na Warsztat

Wrześniowym tematem projektu „Dziecko na Warsztat – Tworzymy” był „Papier i tektura”. Przez chwilę brakowało mi pomysłu na ten warsztat a raczej miałam za dużo niespójnych pomysłów i nie wiedziałam na co się zdecydować. I wtedy zdarzyło się, że wzięłam do ręki kolejny numer „Świerszczyka” i zaczęłam czytać dziewczynom. Zaraz na pierwszej stronie znajdował się wiersz Rafała Witka „Klucz do nieba” ilustrowany wizerunkami papierowych żurawi origami. Dziewczyny dowiedziawszy się co to jest bardzo chciały spróbować zrobić kilka takich żurawi. Misia świetnie sobie radziła z wykonywaniem kolejnych kroków instrukcji, które jej pokazywałam. Lusia pod koniec wymiękała, bo jej place są jeszcze za słabe i za mało sprawne na te końcówki, więc jej pomagałam bardziej. Za to była dokładniejsza niż Misia w składaniu papieru na początkowych etapach. Po kilku próbach powstało dość żurawi, żeby zrobić z nich mobil. Mamy więc swój prywatny jesienny klucz żurawi w jadalni.

Żurawie - origami

Ponieważ szło nam całkiem przyzwoicie  zapadła decyzja: robimy origami, a ściślej mówiąc akwarium origami. Wyszukałam w sieci instrukcje (TU znajdziecie instrukcje do wszelkich zwierząt morskich), które nie były szczególnie trudne a ponadto większość bazowała na tym samym początku, który przećwiczyłyśmy już na żurawiach. Powstały więc kraby, krewetki, ryby i muszle (linki do wykorzystanych przez nas instrukcji na końcu).  Dziewczyny dzień po dniu pracowicie składały i łamały kolorowy papier.

origami origami origami

Na koniec wzięłyśmy się za przygotowanie akwarium z kartonu. Wykleiłyśmy wnętrze niebieskim papierem. Wycięłam z kartonu „skały”, które dziewczyny pomalowały na różne skalne kolory a potem wspólnie wkleiłyśmy do wnętrza. Dolny brzeg imitujący piasek pomalowały na żółto. akwarium z rybkami origami

Wewnątrz przykleiłyśmy rośliny z liśćmi z karbowanego kartonu i wodorosty z bibuły. Żeby lepiej się prezentowały Lusia przykleiła im dystanse z grubych kartonowych podkładek.

rośliny w akwarium

Wewnątrz powstały jeszcze kryjówki dla krabów i piaszczyste dno z pomarszczonej bibuły.

krab origami

Na wierzchu naszego kartonowego akwarium zrobiłam sześć (tyle stworzyłyśmy rybek) szczelin które posłużyły nam do zawieszenia rybek. Rybki mocowałyśmy za pomocą nitki zakończonej kartonowym krążkiem. Krążek wystarczy przełożyć przez szczelinę jak guzik a potem poustawiać rybki w różnych pozycjach. Ponieważ szczeliny są długie można przesuwając krążki zmieniać kompozycję. akwarium z rybkami origamizawieszki rybek

Na koniec zostało już tylko umieszczenie na dnie akwarium krewetek i muszli. akwarium z rybkami origamimuszle origamirybki origami rybki origami akwarium z rybkami origami

Na koniec obiecane linki do instrukcji papierowych i filmowych, które wykorzystałyśmy podczas naszego warsztatu.

Wpis powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat – Tworzymy

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Schwytane chwile I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku Sopelkowo Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Worldschool Explorers Nasza szkoła domowa Jej cały świat Nasza przygoda DIY

17 myśli w temacie “Papierowe światy – Dziecko na Warsztat

1. O i tak lubię bardzo 🙂 Jest zamysł i większy projekt, w ramach którego tworzone są mniejsze rzeczy. Świetna sprawa, a przy okazji można sobie trochę o rybach poczytać i o tym co im do życia potrzebne 😉