Myślenie przez analogię

0
(0)

Analogia to metoda rozumowania, w której szuka się tych samych relacji w różnych sytuacjach, bądź stosuje się te same schematy rozumowania w odmiennych warunkach.
Pozwala to na przenoszenie wiedzy i szczegółowych rozwiązań z jednego problemu na drugi, a nawet z jednej dziedziny na zupełnie inną. Obok kategoryzacji i sekwencji analogia jest ważnym elementem rozwoju dziecka. 

Myślenie przez analogię jest ważne w różnych dziedzinach  na przykład przy nauce odmian wyrazów i budowania zdań poprawnych gramatycznie,przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, ale też ułatwia przyswajanie i stosowanie reguł społecznych.

Myślenie przez analogie jest zależne od funkcji lewej półkuli mózgu i wymaga:

– dostrzeżenia relacji i różnic,
– dokonania analizy,
– odkrycia i wykorzystania reguły.

Ćwiczenie takich umiejętności jest ważne min w przypadku dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu. Tyle się w skrócie dowiedziałam kiedy zaczęłam dociekać co to jest to ćwiczenie, które znalazłam w sieci i które bardzo mi się spodobało. Zaproponowałam je na próbę Miśce (nie znając jeszcze zalet tego typu ćwiczeń) i ona sobie stosunkowo łatwo z nim poradziła.

Dostała mianowicie planszę złożoną z 9 pól. po lewej stronie przy każdym rzędzie umieszczono sukienki w różnych kolorach a na górze nad każdą kolumna pióropusze w różnych kolorach. Zadanie polegało na umieszczeniu w każdym polu planszy sylwetki Indianki ubranej w odpowiednia sukienkę i odpowiedni pióropusz.

Myślenie przez analogię

Od Kasi, która prowadzi bloga Centrum Głoska i pisze tam o myśleniu przez analogię, dowiedziałam się właśnie, że to jest ćwiczenie tego typu. Wiele podobnych ćwiczeń znalazłam na jednej z tablic w pinterest.

Bawiłyśmy się jeszcze z Miśką prostszymi zadaniami tego typu, między innymi takimi jak pokazane w zalinkowanym już artykule na blogu Kasi. Można użyć do tego choćby klocków.

analogieZauważyłam, ze Miśka łatwiej zauważa reguły w zadaniach z trzema elementami. Te z dwoma były dla niej trudniejsze. Znalazłam tez w sieci gotowe zestawy z podobnymi łamigłówkami. Proszę się nie zrażać bo strona czasem się nie ładuje za pierwszym razem.

 

 

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

5 myśli w temacie “Myślenie przez analogię

  1. Ja ostatnio też robiłam podobne ćwiczenie z córką, ale tylko około połowy zadania była w stanie uzupełnić. Dzięki za taki przydatny wpis i linki, na pewno je wykorzystamy:) Pozdrawiam

  2. Strona z ostatniego linku faktycznie ciężko się wczytuje (udało się za trzecim razem). 🙂 Ale ogólnie bardzo fajne propozycje na ćwiczenia z dzieckiem, muszę wypróbować z Kinią. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *