Matematyka życia

0
(0)

Matematyka to nie tylko rachunki. Wiele osób utożsamia dziecięcą matematykę z poznawaniem cyfr, liczeniem i prostymi działaniami matematycznymi, włączając to jeszcze czasem znajomość figur geometrycznych. Jakiś czas temu Barbara, która prowadzi bloga Zabawy z Archimedesem, zaprosiła grono rodziców do wspólnej zabawy pod hasłem Matematyka jest πękna, a który to projekt ma pokazać, że matematyka dziecięca to jednak coś więcej.

Temat kolejnego warsztatu sprawił mi nieco kłopotów. „Matematyka życia”, z czym to ugryźć? I wtedy przypomniałam sobie, że sekwencje, wzory, cykle czyli funkcje to są istotne elementy matematyki i postanowiłam, że zajmiemy się właśnie cyklicznością zjawisk.

Rozmawiając z dziewczynami przypomniałyśmy sobie jakimi zjawiskami cyklicznymi już się zajmowałyśmy. Na tapecie był i kalendarz z miesiącami i porami roku, i cykl ilustrujący obieg wody w przyrodzie, i zegar odmierzający godziny, Misia wspomniała tez o cyklu życiowym motyla o którym kiedyś czytałyśmy.  Na podstawie tego co się przypomniałyśmy ustaliłyśmy prosta definicję cyklu. Wymyślałyśmy też inne cykle, jak praca koparki czy zabawa na zjeżdżalni. Potem dziewczyny wzięły się do roboty i układały różne cykle życiowe: dyni, słonecznika, biedronki, żaby i kury. Gdyby nie nadciągająca burza, która przegoniła nas z ogrodu, gdzie rozłożyłyśmy się z pracą żądałyby zapewne kolejnych cyklów.

cykl życia dyni cykl życia biedronki - wycinanie cykl życia biedronki - przyklejanie cykl życia biedronki cykl życia żaby cykl życia kury

Potem zaproponowałam Misi prostą zabawę matematyczną. Najpierw wyobraziłyśmy sobie, że para ptaków zakłada wiosną gniazdo i ma w tym gnieździe 4 jaja. Ze wszystkich wylęgają się młode ptaki. Potem założyłyśmy, że następnego roku te młode ptaki łączą się w pary i zakładają gniazda a w każdym z nich składają po 4 jaja.

jaja w gniazdachPowstał nam w ten sposób ciąg geometryczny, który oczywiście nie odzwierciedla rzeczywistości, ale był ciekawym doświadczeniem matematycznym pokazującym przyrost w tempie wykładniczym. Oczywiście nie mówiłam Misi że to się tak nazywa, na to przyjdzie jeszcze czas. Raczej skupiłyśmy się na rozważaniach o tym, czemu tak się naprawdę nie dzieje i czemu liczba ptaków nie rośnie tak gwałtownie z roku na rok.

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

4 myśli w temacie “Matematyka życia

  1. kolejne fajne podejście do tematu – matematyka jest wszędzie, więc nic dziwnego, że „matematyka życia” budzi tak wiele różnych skojarzeń! ja cyklach nawet nie pomyślałam…
    najbardziej podoba mi się tłumaczenie ciągów geometrycznych na pistacjowych skorupkach „jajek” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *