Lądy i woda – Dziecko na Warsztat

0
(0)

I znów zostałam pokonana i publikacja warsztatu znacznie się opóźniła. Najpierw pokonał mnie balet, Misia przygotowując się do finałowego występu w głowie miała tylko układ i ćwiczenia i nie była skłonna do współpracy. Po finałowym występie emocje opadły ale zaczęło się lato, basen woda i ganianie po podwórku. Już myślałam, że będzie kompletna klapa, ale jakoś udało mi się zachęcić dziewczynki do innych niż wakacyjne, aktywności.

Geograficzna układanka

Przygotowania się do warsztatu zaczęłam od zrobienia układanki. Na dużym kawałku kartonu (mąż na mnie krzywo patrzy kiedy chomikuję przeróżne pudełka i opakowania, ale ja przecież wiem, że przyjdzie czas kiedy się przydadzą) narysowałam siatkę linii w odstępach 6cm tworząc w ten sposób kwadratowe kafelki. Potem narysowałam kontur dwóch wysp dbając o to, żeby linia brzegowa zawsze przecinała kafelek w połowie boku. Takie prowadzenie linii brzegowej daje później możliwość dowolnego układania kafelków. Potem razem z Misią starannie pomalowałyśmy ląd na zielono a wodę na niebiesko.

formy lądu i wody - układanka formy lądu i wody - układanka

Po wyschnięciu farby poprawiłam kontury mazakiem, a następnie pocięłam układankę wzdłuż linii siatki. Tak przygotowaną wręczyłam dziewczynom, które zaczęły tworzyć nowe lądy.

formy lądu i wody - układanka formy lądu i wody - układanka formy lądu i wody - układanka

Po tych zabawach już wiem, że wyspę mogłam rozplanować lepiej i że za dużo powstało kafelków, które są całe niebieskie.

EDIT: Zapomniałam napisać, że do stworzenia tej układanki zainspirował mnie wpis na blogu muck and nettles

Formy lądu i wody

Kiedy zabawa układanką się już znudziła wyciągnęłam karty, przygotowane na wzór pomocy montessori, przedstawiające formy lądu i wody. Te karty (zaczerpnięte z boxa z katalogu „Montessori po polsku”) mają na odwrocie podpisy i krótkie opisy. Dziewczyny od razu zauważyły, że można je ułożyć w pary stanowiące przeciwieństwa.

formy lądu i wody - karty pracy Montessori

Misia czyta już na tyle dobrze, że czytała podpisy z łatwością. I tak oto dziewczyny dowiedziały się co to są wyspa, jezioro, archipelag, zatoka, przesmyk itp.formy lądu i wody - karty pracy Montessori

Potem wertowały stary ogromny atlas świata i wyszukiwały te formy lądu na mapach. formy lądu i wody - praca z mapą

Po jakimś czasie, gdy i ta zabawa się już znudziła wróciliśmy do kafelków geograficznych. wyposażone w karty z formami lądu i wody próbowały je zbudować korzystając z układanki. Lusi trochę trudno było na początku zrozumieć, że to nie szkodzi, że ułożone przez siostrę figury nie są dokładnie takie same jak te na kartach.formy lądu i wody - układanka formy lądu i wody - układanka formy lądu i wody - układanka

Geografia kuchenna

Ponieważ karty z formami lądu i wody to zwykłe zalaminowane wydruki, na finał postanowiłam zrobić z dziewczynami coś bardziej sensorycznego. Przygotowałyśmy kruche ciasto. Po rozwałkowaniu wycięłam z niego odpowiednią ilość kwadratowych ciastek, a dziewczyny z resztek ciasta lepiły różne formy lądu, pozostawiając miejsce na wodę.

krucze ciastka - formy lądu i wody

Po upieczeniu i ostudzeniu ciastek dodałyśmy wodę czyli niebieską galaretkę rozjaśnioną ubitym mlekiem kokosowym. krucze ciastka - formy lądu i wody Zostawiłam dziewczyny sam na sam z tymi wypiekami. Piszę tę relację, a z jadalni dochodzą do mnie strzępy dialogu:
– Ja zjem jezioro.
– A ja przylądek.
– Tato? A może masz ochotę na półwysep albo cieśninę?

krucze ciastka - jezioro krucze ciastka - zatoka

*  *  *

Zapraszam do odwiedzin u innych uczestników projektu Dziecko na Warsztat, u nich też wiele się działo:

Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co i robi robcio Jej cały świat Cały świat Karli Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy zawrót głowy Kreatywnie w domu Gagatki trzy Guguiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and heart Mama Aga Konfabula Uszywki Zuzinkowej Mamy Mama na pełen etat Schwytane chwile Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zabawy z Archimedesem Zakrecony belfer Pomieszane z poplątanym Nasze rodzinne podróże Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Nasza szkoła domowa FB Dziecko na warsztat

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

7 myśli w temacie “Lądy i woda – Dziecko na Warsztat

  1. super pomysł na zabawę (i naukę)
    mój J. jest wielkim fanem kafelków z „Carcasonne”, więc Wasza układanka na pewno by mu się spodobała… a zdaje się, że jeszcze nie wie, co to przylądek! też pożyczam myśl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *