Kiedy robiłyśmy poprzedni lapbook, który dotyczył wulkanów, Miśka pytała mnie czy będziemy jeszcze robić inne lapbooki. Zaproponowałam jej więc zrobienie kolejnrgo, tym razem dotyczącego Indian Ameryki Północnej, takie podsumowanie części naszego styczniowego warsztatu (patrz: Tanecznym krokiem przez Amerykę Północną).
Ustaliliśmy co powinno się tam znaleźć, zebrałam i wydrukowałam potrzebne materiały (zestaw do pobrania na końcu) i zabrałyśmy się do roboty. Oczywiście na okładce musiała się znaleźć Indianka tańcząca w sukni z dzwoneczkami.
Wewnątrz wkleiłyśmy mapę przedstawiającą rozmieszczenie poszczególnych plemion, wraz z typowymi dla nich elementami życia codziennego i kultury. Dodatkowo osobna mapa przedstawiająca zasięg plemienia Ojibwe (tych co w sukniach z dzwoneczkami tańczą).
Poza mapą w lapbooku znalazły się książeczki przedstawiające rośliny i zwierzęta jakimi żywili się rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, oraz książeczka z różnymi typami domów.
Wewnątrz znalazło się też miejsce na małą inscenizację. Miśka nie mogła tylko przeboleć, że w znalezionych w sieci materiałach jest takie pomieszanie z poplątaniem, czyli elementy typowe dla plemion żyjących w różnych rejonach kontynentu.
Reszta miejsca została zuzyta na wklejenie zdjęć różnych przedmiotów codziennego użytku.
Miśka postanowiła, że zabierze swój labpook do babci i zrobi jej wykład o Indianach.
Poniżej do pobrania wykorzystane przez nas materiały.
Mapa i informacje o dostępnych zasobach, typach mieszkań i pożywieniu.
Lapbook i Indianach Ameryki Północnej – materiały
Fantastyczny lapbook! 🙂 Bardzo fajny pomysł z inscenizacją.
My też zaczęliśmy tworzyć teczki na kształt lapbooków, właśnie robimy o Ameryce Północnej.
Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi pomysłami i materiałami. Są dla mnie niezwykle inspirujące i pomocne!
Jak już pisałam, moja córka się wkręciła. Ciekawy będzie dla mnie moment, kiedy jej wkład w tworzenie lapbooków zwiększ się w związku z pojawieniem się jej własnoręcznych notatek. Na razie robimy lapbooki obrazkowe.