Czytanie sylabami – nowe zabawy

4.6
(11)

Misia już dość dobrze czyta i właściwie w jej przypadku porzuciłam metodę prof. J. Cieszyńskiej, bo z łatwością i niejako mimochodem przeszła na czytanie tekstów pisanych małymi literami. Dbam więc o to by miała rozmaite teksty do czytania i się doskonaliła. Tymczasem Lusia goni swoją siostrę. Przećwiczyła już wszystkie zabawy które przygotowywałam wcześniej dla jej starszej córki i woła o więcej zmuszając mnie do kreatywności. W związku z tym prezentuję kolejną porcję pomocy do nauki czytania metodą sylabową.

Dobble

Niedawno na rynku pojawiła się gra Dobble i od razu zyskała sobie rzesze wielbicieli, szybko dostrzeżono w niej ogromny potencjał. W wersji oryginalnej gra uczy koncentracji, spostrzegawczości i refleksu. Zmieniając zawartość kart można przy okazji gry ćwiczyć też słownictwo, zasady ortografii czy choćby uczyć się czytać, wystarczy skorzystać generatora Dobble, za pomocą którego każdy może sam stworzyć swoją wersję gry o dowolnej tematyce. Ja przygotowałam kilka zestawów kart z samogłoskami i sylabami gram w nie z Lusią na nieco uproszczonych zasadach tj nie na wyścigi jak w oryginalnym Double.

Dobble - M-W Dobble - samogłoski i P

Do pobrania różne wersje Dobble:

A opis samej gry, jeśli rzeczywiście czyta to ktoś, kto jeszcze o niej nie słyszał jest na przykład na stronie Rebel czyli producenta. Można też znaleźć tam całą listę recenzji.

Dopasowanka

Z sylab, które Lusia już umie rozpoznawać stworzyłam dwusylabowe słowa (nie ma ich dużo w tym początkowym zestawie) i przygotowałam komplet kart z podpisami. Lusia rozkłada sobie obrazki a następnie bierze kolejno podpisy, czyta i dopasowuje do obrazków. Obrazki na rewersach też mają podpisy więc może sama sprawdzić, czy prawidłowo dopasowała.

Dopasowanka sylabowa

Do pobrania: Czytanie sylabowe – opasowanka. Przed zalaminowaniem nie zapomnijcie dodać podpisów na rewersie!

Clipcards

Jak do tej pory nie znalazłam dobrej, polskiej nazwy na ten rodzaj kart a bardzo lubię wykorzystywać je przy różnych tematach. Tym razem przygotowałam komplet do nauki rozpoznawania sylab (paradygmaty ze spółgłoskami P, M, B i L, tak tak Lusia robi niesamowite postępy) i ćwiczenia słuchu fonemowego. Dziecko ma za zadanie rozpoznać przedmiot przedstawiony na karcie, przesylabizować i wskazać pierwszą sylabę a następnie odszukać ją wśród trzech sylab wypisanych poniżej. Wskazaną sylabę dziecko zaznacza za pomocą klamerki i odwracając na rewers sprawdza czy podało prawidłową odpowiedź.czytanie sylabowe - clipcards

Do pobrania: czytanie sylabowe, clipcards P-L. Przed zalaminowaniem nie zapomnijcie zaznaczyć prawidłowych odpowiedzi na rewersie.

Lusia lubi uczyć się czytać (zdradziła mi, że chce się nauczyć czytać, żeby pisać książki bo jedną już do połowy wymyśliła), lubi clipcards i wszelkie nowe zadania, więc z tym zadaniem rozprawiła się błyskawicznie. Jeszcze troszkę się myli więc przez chwilę te karty będą nam służyć.

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 11

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

6 myśli w temacie “Czytanie sylabami – nowe zabawy

  • W edycji elementów, które mają się znaleźć na kartach są 4 pola. W polu drugim licząc od góry wpisuje się napis albo wstawia się adres obrazka. W polu trzeci licząc od góry, które jest czarne wybiera się kolor napisu, a w ostatnim krój czcionki.

   • ups gapa ze mnie 😉 faktycznie nie zauważyłam że to czarne pole jest do zmiany kolorów.
    Miałabym do Pani kilka pytań dot. nauki czytania sylabami, gdzie mogłabym je zadać? Czy w ogóle jest taka możliwość?
    Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *