Z niedawnych łowów w bibliotece przyniosłam między innymi książkę „Podglądanie przyrody. W pytaniach i odpowiedziach.”.wydawnictwa Delta Od razu skradła moje serce ze względu na zwartą formę zawartych w niej informacji ujętych w krótkie „czytanki” oraz piękne ilustracje. Z resztą stan tej książki świadczy o tym, ze to w naszej małej gminnej bibliotece bardzo rozchwytywana pozycja.
Cała książka podzielona jest na kilka działów:
- Bezkręgowce
- Ssaki
- Gady
- Ptaki
- Ryby
- Morski brzeg
- Wilgotny las równikowy
Każdy z działów kończy się krótkim quizem, zawierającym pytania na które, po lekturze działu, dzieci odpowiadają z łatwością ale i radością. Na każdej stronie znajduje się zagadka w stylu „bystre oko”, która polega na odszukaniu na ilustracjach wybranego detalu. Poniżej na zdjęciu fragment spisu treści:
Jedna z „czytanek”, które najbardziej pobudziły wyobraźnię moich córek, była ta poświęcona mrówkom, z ilustracją przedstawiająca wnętrze mrowiska.
Pod wpływem tej książki powstało sporo prac plastycznych, ale jedne z ciekawszych to przedstawienia przekroju mrowiska. Pierwszy rysunek w wykonaniu Lusi (lat 4) z licznymi komorami, korytarzami, jajami i larwami maszerującymi do nowych mieszkań. W prawym dolnym rodu niebieska „komnata” z pełnym wyposażeniem.
Drugi rysunek wykonała Misia (lat 7). Tu też mamy skomplikowaną siec tuneli i komór. W jednej z nich mieszka królowa (lewy dolny róg), w innej mrówki miodowe wiszą u sufity (lewy górny róg) w pozostałych jaja, larwy i zapasy pokarmu roślinnego.
I pomyśleć, że jeszcze niedawno Lusia panicznie bała się mrówek. Teraz ogląda skrupulatnie każde mrowisko napotkane w lesie i fascynuje się mrówczymi „autostradami”.
* * *
Wpis powstał w ramach projektu „Przygody z książką”.
Pingback: Przygody z książką 4 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń
Świetne rysunki, czuć fascynację tematem i wyobraźnię 🙂