Podglądanie przyrody – mrowisko okiem dziecka

0
(0)

Z niedawnych łowów w bibliotece przyniosłam między innymi książkę „Podglądanie przyrody. W pytaniach i odpowiedziach.”.wydawnictwa Delta Od razu skradła moje serce ze względu na zwartą formę zawartych w niej informacji ujętych w krótkie „czytanki” oraz piękne ilustracje. Z resztą stan tej książki świadczy o tym, ze to w naszej małej gminnej bibliotece bardzo rozchwytywana pozycja. Podglądanie przyrody

Cała książka podzielona jest na kilka działów:

  1. Bezkręgowce
  2. Ssaki
  3. Gady
  4. Ptaki
  5. Ryby
  6. Morski brzeg
  7. Wilgotny las równikowy

Każdy z działów kończy się krótkim quizem, zawierającym pytania na które, po lekturze działu, dzieci odpowiadają z łatwością ale i radością. Na każdej stronie znajduje się zagadka w stylu „bystre oko”, która polega na odszukaniu na ilustracjach wybranego detalu. Poniżej na zdjęciu fragment spisu treści: Podglądanie przyrody - spis treści

Jedna z „czytanek”, które najbardziej pobudziły wyobraźnię moich córek, była ta poświęcona mrówkom, z ilustracją przedstawiająca wnętrze mrowiska.
Podglądanie przyrody - mrowisko
Podglądanie przyrody
Podglądanie przyrody

Pod wpływem tej książki powstało sporo prac plastycznych, ale jedne z ciekawszych to przedstawienia przekroju mrowiska. Pierwszy rysunek w wykonaniu Lusi (lat 4) z licznymi komorami, korytarzami, jajami i larwami maszerującymi do nowych mieszkań. W prawym dolnym rodu niebieska „komnata” z pełnym wyposażeniem.

Mrowisko wg Lusi

Drugi rysunek wykonała Misia (lat 7). Tu też mamy skomplikowaną siec tuneli i komór. W jednej z nich mieszka królowa (lewy dolny róg), w innej mrówki miodowe wiszą u sufity (lewy górny róg) w pozostałych jaja, larwy i zapasy pokarmu roślinnego.
Mrowisko wg Misi

I pomyśleć, że jeszcze niedawno Lusia panicznie bała się mrówek. Teraz ogląda skrupulatnie każde mrowisko napotkane w lesie i fascynuje się mrówczymi „autostradami”.

*    *    *

Wpis powstał w ramach projektu „Przygody z książką”.

projekt - przygody z książką

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

2 myśli w temacie “Podglądanie przyrody – mrowisko okiem dziecka

  1. Pingback: Przygody z książką 4 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *