Tajemnice roślin – Dziecko na Warsztat

0
(0)

Nadeszła pora na publikację relacji z kolejnego warsztatu zrealizowanego w ramach projektu Dziecko na Warsztat III. Tym razem tematem miały być rośliny i zwierzęta. Jako że maj to u nas sezon intensywnych prac ogrodowych skupiłyśmy się na roślinach. Dziewczyny już kiedyś badały rośliny pod względem budowy korzeni,  Jak również pod względem budowy kwiatów i kwiatostanów, zatem jak dotąd nie zajmowałyśmy się jeszcze łodygami, liśćmi i nasionami roślin. Po przypomnieniu tego co o roślinach dziewczyny już wiedzą zabrałyśmy się za badanie liści a do zabawy dołączyła koleżanka Misi. Młode badaczki dostały wydrukowane plansze przedstawiające liście o różnych kształtach i miały za zadanie znaleźć jak najwięcej różnych liści w naszym ogrodzie i określić do którego kształtu pasują najlepiej.

kształty liści kształty liści

Lusi najbardziej podobał się kształt dłoniasty.

liść dłoniasty

Wszystkie znalezione i zaklasyfikowane liście zostały przeze mnie sfotografowane i posłużyły nam jako materiał do lapbooka. Przy okazji zbadałyśmy też różne rodzaje brzegów blaszek liściowych a także różne typy unerwienia.

Kolejnym zadaniem dziewczyn było hodowanie i obserwacja fasolki. Żeby ułatwić sobie zadanie zdecydowałam się na zasadzenie fasoli w pudełkach po płytach CD.  Dziewczyny najpierw częściowo wypełniły pudełka ziemią.

ziemia

Następnie umieściły w nich nasiona.nasiono sadzenie

Po zamknięciu i zaklejeniu pudełka taśmą podlewały je za pomocą rurek do napojów.zamknięcie pojemnika podlewanie

Po kilku dniach pielęgnacji pojawiły się wyraźne korzonki.

korzeń

Po kolejnych kilku wyrosła łodyga z liśćmi. liść

Niestety wybrałam chyba za duże nasiona i nie wszystko wyglądało tak jak można by się tego spodziewać. Nasiono się zaklinowało i zawiązki liści nie uwolniły się w pełni. Myślę, że dziewczyny z przyjemnością powtórzą to zadanie z nieco mniejszą fasolką.

Jako podsumowanie różnych naszych badań związanych z budową roślin powstał lapbook. Misia czyta już na tyle dobrze, że kolejne nasze lapbooki są coraz bogatsze w podpisy i opisy.

Najpierw dziewczyny stworzyły schemat rośliny (OK wiem, to schemat jednego z rodzajów roślin) w formie książeczki z otwieranymi okienkami, na których znajdowały się poszczególne elementy rośliny. Pod każdym okienkiem Misia umieściła odpowiedni podpis.

rośliny - lapbok rośliny - lapbok rośliny - lapbok

Później Misia samodzielnie odczytywała i przyklejała wszystkie przygotowane przeze mnie podpisy.

rośliny - lapbok

W naszym lapbooku, poza schematem rośliny znalazł się też schemat przedstawiający budowę kwiatu oraz książeczka z różnymi kwiatostanami. Otwierana książeczka w kształcie kwiatka pokazuje kolejne etapy cyklu życia rośliny. Poza tym umieściłyśmy rysunki pokazujące schematycznie typy korzeni oraz książeczkę ze zdjęciami rożnych modyfikacji korzeni. Znalazło się też miejsce dla schematu budowy liścia oraz schematu nasiona. Na dodatkowej stronie, którą musiałam wkleić do wnętrza lapbooka, bo zabrakło nam miejsca, znalazły się dodatkowe informacje na temat liści, min podział liści pod względem kształtów, budowy brzegu blaszki liściowej i unerwienia.

*  *  *

Zapraszam do odwiedzin u innych uczestników projektu Dziecko na Warsztat, u nich też wiele się działo:

Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co i robi robcio Jej cały świat Cały świat Karli Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrema Laurowy zawrót głowy Kreatywnie w domu Gagatki trzy Guguiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and heart Mama Aga Konfabula Uszywki Zuzinkowej Mamy Mama na pełen etat Schwytane chwile Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zabawy z Archimedesem Zakrecony belfer Pomieszane z poplątanym Nasze rodzinne podróże Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Nasza szkoła domowa FB Dziecko na warsztat

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

8 myśli w temacie “Tajemnice roślin – Dziecko na Warsztat

  1. Piękny lapbook i świetny warsztat. Fasolki <3 Nasza hodowla opanowała całe okno i zaczęła powoli wychodzić poza wnękę okienną, także dzieje się 🙂 Podoba mi się pomysł z dopasowywaniem liści, muszę zapamiętać i zaserwować Tosi jak jeszcze troszkę podrośnie 🙂

  2. Wspaniały warsztat (y) począwszy od kształtów liści, przez cudowną fasolkę (pomysł genialny – jeśli możemy, to go kradniemy)…po zakończenie i Wasz piękny lapbook – jesteśmy zachwyceni 😀 Brawo Wy!!! Pzdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *