Matematyka czasu

0
(0)

To miały być trochę inne zajęcia i udało się je zrealizować jedynie w bardzo okrojonej formie. Tematem miał być czas więc jakby nieco narzuca się zegar jako główny element. Historię zegarów dziewczyny poznały oglądając niedawno film z cyklu „Byli sobie wynalazcy – jak mierzono czas”, wiedzą więc, że czas można odmierzać za pomocą wody, świec, słońca czy piasku (klepsydry używają do odmierzania czasu mycia zębów).

Ja chciałam im pokazać jak odmierza czas przyroda. Zupełnie niedawno bawiłyśmy się analizując pory roku, jednak przyroda umie też odmierzać czas w mniejszej skali. Mimo iż to już Pliniusz Starszy zauważył, że obserwując przyrodę można orientować się w porach dnia to jednak wielkiemu badaczowi roślin, Karolowi Linneuszowi przypisuje się stworzenie zegara kwiatowego. Idea zegara kwiatowego wykorzystuje fakt, że kwiaty niektórych gatunków otwierają się lub zamykają o określonych porach. Znalazłam kilka „przepisów” na zegary kwiatowe (TU, TU i TU) i wykonałam własną wersję, tak by w komplecie znalazły się kwiaty, które znamy i mamy szansę zaobserwować w okolicy. Niestety na obserwacje jest jeszcze za wcześnie, więc do tematu wrócimy kiedy będzie można  sprawdzić, a narazie musimy poprzestać na teorii.

cyfryZaczęłyśmy od konstrukcji zegara. Lusia jeszcze nie umie w ogóle odczytywać godzin a Misia na razie radzi sobie tylko z pełnymi godzinami i „połówkami” to jednak wystarczy do skomponowania zegara kwiatowego. Najpierw dziewczyny przygotowały cyferblat. Wycięte liczby Misia ułożyła sobie w kolejności i po posmarowaniu klejem podawała Lusi a ta umieszczała je na tarczy.

tarcza zegara Kiedy ja laminowałam tarczę i wskazówki oraz składałam w całość, Misia dorwała się do kart ze zdjęciami kwiatów i odczytywała ich nazwy oraz godziny układając jednocześnie w odpowiedniej kolejności.
karty z kwiatamiNa koniec ustawiała wskazówki zegara tak by wskazywały kolejne godziny i układała wokół planszy w odpowiednich miejscach zdjęcia kwiatów, które o tej godzinie otwierają się lub zamykają.
zegar kwiatowyzegar kwiatowyPonieważ Misi było mało, w ruch poszła drewniana zabawka zegar. Składa się ona z zegarowej tarczy i zestawu kafelków. Kafelki mają z jednej strony wypisaną godzinę a z drugiej narysowaną tarczę zegara analogowego wskazującego tę godzinę. Dziecko może losować kafelki, ustawiać wskazówki zegara a po odwróceniu sprawdzać czy zrobiło to prawidłowo.
odczytywanie czasu

 


Wpis powstał w ramach międzyblogowego projektu Matematyka jest πękna.

Matematyka jest πękna

Czy podobał Ci się ten wpis?

Proszę, kliknij w gwiazdki i oceń go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd nikt nie ocenił. Bądź pierwszy.

5 myśli w temacie “Matematyka czasu

  1. Super! U nas ostatnio bardzo zegarowo, a zaczelo sie wlasnie od warsztatu. Jestem zachwycona zegarem kwiatowym, musze wiecej na ten temat poczytac i pokazac Zarze! Drewniany zegar jest swietny! Tez go mamy, ale calkowicie o nim zapomnialam! Jutro podsume Zarze 🙂

  2. Zegar kwiatowy, to chyba najpiękniejszy sposób odmierzania czasu jaki widziałam 😀 Przy okazji czytania o kulistym zegarze astronomicznym w Dolinie Marzeń w Toruniu, sporo czytałam o zegarze kwiatowym, naprawdę fascynujący temat i muszę sobie zakodować, żeby wrócić do niego za kilka lat, jak mała podrośnie odpowiednio!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *