Miłość – Czarowanie przez Czytanie

Tematem październikowym projektu „Czarowanie przez Czytanie” była miłość. Lektura dowolna, więc mój wybór padł na książkę „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”

12 ważnych opowieści - okładka

„12 ważnych opowieści” to książka, która zawiera 12 niezależnych opowiadań różnych autorów, w których poruszane są naprawdę ważne tematy, takie jak odwaga, odpowiedzialność, szczęście czy właśnie miłość.

12 ważnych opowieści - Miłość

Autorzy nie podają na tacy definicji i nie próbują filozofować. Ukazują dziecięcych bohaterów w zupełnie życiowych sytuacjach, które wymagają zmierzenia się z trudnymi tematami. Według mnie to świetny materiał, by zachęcić dziecko do rozmowy, bo mogą się znaleźć lub bywali w takich sytuacjach nie jeden raz. Polecam.

Tymczasem wracając do tematu warsztatu, czyli MIŁOŚCI. W naszej kulturze z miłością nierozerwalnie kojarzy się serce, bo tam właśnie zwykliśmy umiejscawiać emocje i uczucia. Już od wczesnego dzieciństwa maluchy próbują rysować serduszka dla swoich najbliższych wyrażając w ten sposób miłość. Z resztą dorośli też chętnie ten motyw wykorzystują, bo serce to bardzo wdzięczny motyw graficzny. I własnie ten motyw postanowiłam przy okazji wykorzystać w zupełnie nowy dla dziewczyn sposób. Uznałam, że powinny już sobie poradzić z produkcją pieczątek z ziemniaków. Zabrałyśmy się więc szybko do pracy.

Przecinanie ziemniaka

Pokazałam dziewczynom jak przecinać ziemniaki, osuszać powierzchnię i przygotowywać do wycinania. Od biedy daje się na takim obsuszonym ziemniaku namalować mazakiem kształt, który się chce wyciąć, więc dziewczynkom łatwiej było poradzić sobie z wymyśleniem i wycięciem wzoru.

planowanie wzoruosuszanie powierzchni ziemniakaserduszko

Lusia potrzebowała z początku troszkę pomocy przy odcinaniu zbędnych części ziemniaka, ale przy kolejnej pieczątce (na serduszkach przecież nie mogło się skończyć), próbowała już sama i szło jej coraz lepiej.

Zamiast tuszu używałyśmy farby plakatowej, co jest pewnym utrudnieniem, bo pieczątki się ślizgają i trzeba przykładać je precyzyjnie. Na szczęście wystarczyło kilka prób, żeby dziewczyny załapały jak to robić.

nanoszenie farbyOdbijanie wzoruJak wspomniałam, po serduszkach przyszła pora na inne wzory, szybko pojawiły się buźki, gwiazdki, koniczynki a nawet delfinek i rybka. Zaczęłam się nawet obawiać czy zostaną nam jakieś ziemniaki na obiad, bo nastąpił zupełny pieczątkowy szał. Powstało kilka arkuszy stemplowanego papieru, do wykorzystania w przyszłych projektach, jako baza do zrobienia, pudełka, okładki czy tym podobnych rzeczy.

kompozycjekolorowy papier kolorowy papier kolorowy papier kolorowy papierNa koniec Misia rzuciła okiem na kawałek deseczki leżący obok kominka i powiedziała głośno: „Ciekawe, czy da się odbijać tak na drewnie?”. Po czym natychmiast wypróbowała swój pomysł. W duchu modliłam się by nie zechciały sprawdzać przydatności ziemniaczanych stempli do dekoracji ścian.
stemple na desce

*   *   *

Artykuł bierze udział w drugiej edycji projektu Czarowanie przez Czytanie

6 myśli w temacie “Miłość – Czarowanie przez Czytanie

  1. Bardzo dobrą książkę polecacie! Ja czytałam dawno, ale co ciekawe, J. sam wrócił do niej w ubiegłym miesiącu. Ale na „czarowanie” już miałam inny pomysł.
    A pieczątki, oczywiście, klasyka 🙂 Kiedyś stemplowalismy tak szary papier i był jak znalazł do pakowania prezentów (farbki dają efekt nawet lepszy niż tusz, no i się zmywają ;))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *