Podczas naszych wycieczek często podziwiamy różne mniej lub bardziej zabytkowe, ale zawsze ciekawe pod różnymi względami budowle. Często i mi brakuje wiedzy by ciekawie opowiedzieć o i owym albo nazwać pewne fascynujące detale. Postanowiłam, że pobawimy się trochę i spróbujemy odkryć tajniki architektury. Przytaszczyłam z biblioteki ciężką jak cegła książkę pod tytułem „Style w architekturze” Wilfrieda Kocha i zaczęłyśmy ją studiować.
Wpierw pokazywałam dziewczynom jak zmieniały się style na przestrzeni wieków, objaśniałam jak czytać niektóre rysunki, zwracałam uwagę na wybrane elementy i detale.
Potem z naszych zasobów wyciągnęłam zdjęcia różnych znanych nam kościołów, bo postanowiłam się w pierwszym podejściu ograniczyć do architektury sakralnej.
W internecie sprawdziłam informację co do tego jakie style one reprezentują. Oglądałyśmy więc te zdjęcia i próbowałyśmy odnaleźć w książce informacje na temat niektórych ciekawych detali.
Potem przygotowałam dla Misi plansze ze zdjęciami wybranych kościołów i liniaturą do pisania. Misia zaznaczała na zdjęciach detale nadając im kolejne numery.
W liniaturze wypisywała nazwy zaznaczonych elementów (Uprzejmie prosimy nie zwracać uwagi na błędy ortograficzne).
Na koniec dziewczyny przypomniały sobie, że mają niedokończony model Kościoła Mariackiego z Krakowa. Dokończenie tej budowli, podczas której odnajdywały poznane elementy architektury było znakomitym zwieńczeniem zajęć.
* * *
Wpis powstał w ramach projektu „Bliżej Sztuki”
A teraz wszystkie kościoły w okolicy Wasze! Życzę miłych wrażeń w terenie!
Może nie mam tej lektury, ale w miniony piątek udało mi się zobaczyć ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w miejscowości Zagórz nieopodal Sanoka. Polecam niezwykłe miejsce, które naprawdę wiele jest w stanie sobą przekazać. 😉