Od zeszłego roku uczestniczymy w konkursie prowadzonym przez PTTK pod hasłem „Turystyczna Rodzinka”. Zaczęliśmy się więc bardziej interesować szeroko rozumianą ofertą PTTK. Zorientowaliśmy się, że obniżono limity wiekowe przy zdobywaniu niektórych odznak, ale też wprowadzono rozmaite odznaki turystyczne dla dzieci. Dla moich córek to jak woda na młyn. Przecież tata ma prawie wszystkie możliwe (poza wprowadzoną ostatnio Dużą Odznaką za Wytrwałość) odznaki GOT (Górska Odznaka Turystyczna). Wyjazd do babci, która mieszka w górach, był świetną okazją do zorganizowania kilku wycieczek i założenia dziewczynkom książeczek GOT. My też mamy pretekst. Ja nie zdobyłam małej srebrnej odznaki GOT (i następnych) a tacie zamarzyła się ta brakująca odznaka za wytrwałość. Możemy więc nadrobić braki.
W wolnej chwili zaczęłam dociekać, jakie jeszcze odznaki turystyczne ustanowiło PTTK. Spis robi wrażenie. Życia nie starczy, żeby zdobyć. Niemniej jednak kilka zwróciło naszą uwagę i chcielibyśmy poświęcić trochę czasu na ich zdobycie. Zatem zamieszczam subiektywny spis odznak PTTK, które nam się zamarzyły.
Odznaki dla dzieci:
- „W góry” – trójstopniowy wstęp dla najmłodszych przygotowujący do zdobywania odznak GOT. Misia się już nie łapie, bo to odznaka dla dzieci poniżej 8 lat.
- „Tropiciel Przyrody” – trójstopniowa odznaka będąca wstępem do zdobywania odznaki „Turysta Przyrodnik”, której celem jest propagowanie turystyki przyrodniczej wśród najmłodszych, popularyzacja przyrodniczej turystyki rodzinnej i zachęcanie do poznawania ojczystej przyrody. Przeznaczona dla dzieci od lat 5.
- Odznaka Turystyki Pieszej „Siedmiomilowe Buty” – dwustopniowa odznaka będąca wstępem do zdobywania Odznaki Turystyki Pieszej, dla dzieci do 10 roku życia.
- Dziecięca Odznaka Turystyczna – jednostopniowa odznaka zachęcająca dzieci do uprawiania różnych form turystyki. Można ją zdobywać do 10 roku zycia
- Odznaka Turystyczna Disney i PTTK – dwustopniowa odznaka dla dzieci do 12 roku życia, przyznawana na podobnych zasadach jak Dziecięca Odznaka Turystyczna.
- Rodzinna Odznaka Turystyczna „Mama, Tata, Rower i Ja” – odznaka promująca rodzinne wycieczki rowerowe.
- Odznaka turystyczno-krajoznawcza PTTK „Turysta Juniorka”, „Turysta Junior” – odznaka dla dzieci do 12 roku życia, które poprzednimi odznakami jeszcze nie zaspokoiły swoich ambicji.
- „Mały Powstaniec” – odznaka dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, będąca wstępem do zdobywania odznaki „Śladami Powstania Warszawskiego”.
- „Śladami Koziołka Matołka” – odznaka zachęcająca do zwiedzania miejsc związanych z tym najlepiej znanym dzieciom polskim podróżnikiem.
- Młodzieżowa Odznaka Krajoznawcza – jednostopniowa odznaka będąca wstępem do zdobywania Odznaki Krajoznawczej i Regionalnej Odznaki Krajoznawczej, przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym
Przy okazji, ponieważ dzieci podczas wszystkich tych wycieczek muszą się znajdować pod opieką dorosłych to i my możemy to i owo zdobyć. A i dziewczynki z biegiem lat się przyłączą, mam nadzieję, jak im zaszczepimy bakcyla. Odznaki dla rodziców:
- Kolejowa Odznaka Turystyczna – dla miłośników kolejnictwa, bez ograniczeń wiekowych
- Szlakiem Zabytków Architektury Drewnianej w Warszawie – Warunkiem zdobycia odznaki jest poznanie 10 zabytkowych obiektów architektury drewnianej z listy stanowiącej załącznik do regulaminu. Bez ograniczeń wiekowych
- Odznakę Turystyczną Zawkrza – dwustopniowa odznaka promująca region Ziemi Zawkrzeńskiej. Bez ograniczeń wiekowych
- „Śladami Powstania Warszawskiego” – pięciostopniowa odznaka zachęcająca do poznania historii Powstania Warszawskiego, dla turystów, którzy ukończyli 6 lat.
- „Szlakiem Architektury Sakralnej w Polsce” – siedmiostopniowa odznaka zachęcająca do zapoznawania się z zabytkami architektury sakralnej. Dla turystów, którzy ukończyli 6 lat.
- Turysta Przyrodnik – propagowanie turystyki przyrodniczej, dla turystów od 7 roku życia.
- „Miłośnik Parków Krajobrazowych Mazowsza” – czterostopniowa odznaka krajoznawcza dla turystów powyżej 7 lat.
- „Szlakiem zamków, pałaców i dworów Mazowsza” – czterostopniowa odznaka krajoznawcza dla turystów powyżej 7 lat.
- „Szlakiem tablic Karola Tchorka” – czterostopniowa odznaka krajoznawcza dla turystów powyżej 7 lat, polegająca na odszukiwaniu na terenie Warszawy tablic upamiętniających ofiary II Wojny Światowej, wykonanych na podstawie projektu Karola Tchorka
- Mazowiecka Odznaka Krajoznawcza – pięciostopniowa odznaka dla turystów powyżej 8 lat przyznawana za poznanie określonej liczby obiektów z „Kanonu Krajoznawczego Polski”
- Górska Odznaka Turystyczna (turystyka kwalifikowana) – ośmiostopniowa odznaka promująca turystykę górską. Można ją zdobywać po ukończeniu 8 lat
- Odznaka Turystyki Pieszej (turystyka kwalifikowana) – promująca turystykę pieszą po terenach nizinnych. Można ją zdobywać po ukończeniu 8 lat.
- „Warszawska Obwodnica Turystyczna” – trójstopniowa odznaka promująca szlaki turystyczne obiegające stolicę, dla turystów, którzy ukończyli 8 lat.
- „Miłośnik Puszczy Kampinoskiej” – jednostopniowa odznaka zachęcająca do poznania Puszczy Kampinowskiej, dla turystów powyżej 10 lat.
- Regionalna Odznaka Krajoznawcza (turystyka krajoznawcza) – promująca turystykę krajoznawczą regionu. Można ją zdobywać po ukończeniu 10 lat.
- Odznaka Krajoznawcza Polski (turystyka krajoznawcza) – promująca turystykę krajoznawczą. Można ją zdobywać po ukończeniu po zdobyciu wszystkich stopni ROK.
- Odznaka Krajoznawcza (turystyka krajoznawcza) – promująca turystykę krajoznawczą. Można ją zdobywać po ukończeniu 12 lat.
- Warszawska Odznaka Krajoznawcza – czterostopniowa odznaka zachęcająca do bliższego poznania stolicy, dla turystów, którzy ukończyli 12 lat.
Prawdę mówiąc, nie zamierzamy zdobyć wszystkich tych odznak, choć to kuszące i nie takie niemożliwe jak by się mogło wydawać (zdobywanie niektórych odznak można ze sobą łączyć, przynajmniej częściowo). Mam też nadzieję, że czytających nie przytłoczyła ilość. Kto się nie boi, może zajrzeć do pełnego wykazu odznak turystycznych ustanowionych przez PTTK, dla każdego znajdzie się coś ciekawego. I dla miłośników rowerów, i dla kajakarzy i dla żeglarzy i dla tych, co mają fisia na punkcie jakiejś postaci historycznej oraz dla miłośników militariów. Naprawdę, każdy, kto się ruszy z domu, może coś zdobyć. Dorzucam jeszcze, dla odważnych spis Regionalnych Odznak Turystycznych i Krajoznawczych woj. mazowieckiego. Nie dostańcie zawrotu głowy, Zaplanujcie wycieczki i ruszajcie. Jeszcze zdążycie w tym roku. My w każdym razie nie odpuszczamy. Będziemy się chwalić za jakiś czas.
Nie wiem ale jakoś to do mnie nie przemawia tzn. inicjatywa odznak jak najbardziej ale sam regulamin ich zdobycia już budzi moje wątpliwości. Np odznaka siedmiomilowe buty- limit dziennego przejścia 8 km. Córka lat 5 była pieszo w Częstochowie ( dzienny limit do przejścia 30-35 km) no ogólnie jest przyzwyczajona do dużych dystansów i mam jej powiedzieć, że więcej niż 8 nie możemy przejść chociaż mamy jeszcze dużo czasu do zmierzchu. No i te potwierdzanie mnie zastanawia ja rozumiem jakoś trzeba to sprawdzić ale z przewodnikami rzadko się chodzi a wymienione urzędy poczta czy posterunek policji pewnie nie wiedzieliby czego od nich chce jakbym nagle chciała jakieś oświadczenie, że tam byłam.
Ja, póki co, chodze z dziećmi po górach i wiem, że ten limit 15pt na dzień nie jest od czapy. Z potwierdzeniami, także w sklepach czy na poczcie, tez nie mam problemu. Toż nie o oświadczenie chodzi ale o pieczątkę w książeczce. A w ogóle to się chyba czepiasz. Rozumiem, że Ci się idea nie podoba. OK, nie każdemu musi 😉 Nam się podoba.
Dokładnie. Weryfikator zaliczy pełną trasę bez problemu. Ja swoje wycieczki zapisuje w aplikacji mapy.cz, więc mam potwierdzenie całego odcinka 🙂
Super, że odznaki są nadal popularne.
Jak wam idzie z kolejową? My chcemy przymierzyć się do niej w tym roku… czy oddział weryfikujący z poznania ma jakąś www (chodzi mi gł o te imprezy środowiska kolejowego)
W zeszłym roku jeszcze jej nie napoczęliśmy. Planujemy to wpleść w tegoroczne działania. Zobaczymy jak się uda.
my zaczęliśmy bezwiednie bo synek uwielbia pociągi, na razie mamy 1wycieczkę, 1 zabytek techniki lokomotywę i przejazd wąskotorówką w Rewalu, w tym roku będziemy działać dalej