Dziś taka garść ćwiczeń z analizy, które u nas pojawiają się często,na ogól przy okazji i stopniowo w coraz trudniejszych wersjach. Jednym słowem różne ćwiczenia lewopółkulowe przygotowujące do nauki czytania. Tak czytanie nabiera u nas tempa powoli (głównie z powodu skrzyżowanej lateralizacji) więc trzeba troszkę podszlifować to i owo. Miśka ćwiczy odwracanie wzorów a Luśka kategoryzacje.
Nie będę się rozpisywać o kategoryzacji wszystko co trzeba wiedzieć można znaleźć choćby w artykule Oddzielić ziarno od plew. Kategoryzacje na blogu Głoska z punktu widzenie logopedy. Dla Lusi rozdzielenie względem kolorów czy kształtów czy nawet wielkości to jest drobiazg.
Ostatnio, żeby sprostać jej rosnącym wymaganiom wydrukowałam jej taką dopasowankę. Nie sprawiło jej to większej trudności.
Powoli wchodzimy więc na wyższy poziom czyli „pokaż co nie pasuje”. Znalazłam między innymi w sieci taki zestaw z gwiazdami. Sporo w nim ćwiczeń dla obu dziewczyn. Dla Lusi wyszukiwanie takiej samej gwiazdy albo gwiazdy, która nie pasuje do pozostałych. Dla Misi liczenie, sekwencje i dopasowanie połówek gwiazd.
Na stronie juf Marije można wyszukać sobie więcej takich zestawów. Za to na great schools znalazłam dla Miśki zestawy do ćwiczeń z odwracania wzorów jak choćby ten:
Różne pomysły ćwiczenia z odwracanie wzoru (o co w tym chodzi można przeczytać w artykule Odwracamy mysz. I inne wzory) można znaleźć na blogu Głoska z punktu widzenie logopedy. Dla młodszych i dla starszych i dla jeszcze bardziej zaawansowanych. U nas w ruch poszły między innymi stempelki. Wcale nie łatwe.
Myślę, że zanim się siądzie z dzieckiem do nauki czytania warto sprawdzić, czy radzi sobie między innymi z takimi zadaniami. Jak nie, to literki (czy jak kto woli sylaby) lepiej zostawić na później.
świetne ćwiczenia. Adaś lubi właśnie tego typu zadania i ogólne matematyczne. Przejrzę sobie te materiały.
Zaraz sobie te materiały poprzypinam w Pintereście – tak na przyszłość, bo my jeszcze nie na tym etapie 🙂
Na nieco niższym poziomie to u nas bylo takie coś (kategoryzacja pod względem kolorów): http://ed.bexlab.pl/teczowe-zabawy/568/
takie (odtwarzanie sekwencji):
http://ed.bexlab.pl/klamerkowe-sekwencje/1825/
i takie (dopasowanka)
http://ed.bexlab.pl/rekawiczki-do-pary/307/