Włóczkowa wiosna – Dziecko na warsztat

Dziś publikuję relację z naszego spóźnionego marcowego warsztatu, którego motywem przewodnim były nici i włóczki. Paradoksalnie, piękna pogoda pokrzyżowała mi wszelkie moje plany. Zrobiło się ciepło i dzieci nie przejawiały chęci by realizować moje pomysły. Wolały cieszyć się wiosną w ogrodzie. Na szczęście udało mi się namówić je na wspólne włóczkowe działania wykorzystując chwilowe załamanie pogody.

Postanowiłam, że nie będziemy szyć ani haftować, zamiast tego zaproponowałam dziewczynom przeplatanie. Pierwszą pracą jaką wykonały były kolorowe motyle. Patyczki kreatywne (akurat miałam kolorowe) skleiłam klejem na gorąco. Następnie za pomocą kolorowych włóczek wykonałyśmy skrzydła motyli wyplatając wełną przestrzeń między skrzyżowanymi patyczkami.

motyl z włóczki

Motyle wykończyłyśmy tworząc odwłoki i czułki za pomocą drucików kreatywnych i drewnianych koralików. motyl z włóczki

Motylki zawisły pod lampą w pokoju dziewczyn.motyle z włóczki

Innego dnia udało nam się przygotować wielkanocne dekoracje. Wpierw dziewczyny zrobiły bardzo proste koszyczki z włóczki i papierowych talerzyków. Brzeg talerzyka należy naciąć tak, żeby powstała nieparzysta ilość prostokątnych „płatków”, w naszym przypadku było ich 9 (talerzyk wystarczy w tym celu podzielić na kąty o rozmiarze 40 stopni). Za pomocą gorącego kleju umocowałam końcówki nitek do dna talerzyka i dziewczyny zabrały się za wyplatanie.

pleciony koszyczek

Kiedy koszyczki były gotowe wzięłyśmy się za ozdabianie styropianowych jajek. Dziewczyny smarowały jajka wikolem i oplatały je kolorową włóczką.pisanka

Grubszą łatwiej by było owinąć te jajka szczelnie, ale i tak były bardzo zadowolone z osiągniętych efektów. Trochę im pomagałam na końcach, gdzie włóczkę trzeba było raczej układać niż nią owijać, co sprawiało im spore trudności. pisanka

Potem jajka zostały udekorowane różnymi cekinami. pisanka

A tak wyglądają wielkanocne koszyczki z włóczkowymi pisankami i puszystymi kurczakami. pisanka

Różnica kształtu koszyczków wynika z tego, że dziewczyny postanowiły wywinąć nacięte brzegi talerzyków, każda w inną stronę. pisanka

*   *   *

Wpis powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat. Zapraszamy do odwiedzenia innych blogów biorących udział w tym projekcie.