Podróże Marco Polo – Dziecko na Warsztat

Tematem marcowego warsztatu miały być podróże i podróżnicy. W sumie to dziewczyny same zdecydowały czym konkretnie będziemy się zajmować. Na początku miesiąca podczas wizyty w bibliotece wyciągnęły z półki książkę dotycząca wielkiej wyprawy Marco Polo i kategorycznie zażądały dołączenia jej do reszty „łupów”.

Książka stylizowana jest na streszczenie prawdziwego dziennika Marco Polo, który rzekomo odnaleziono po latach, a który ma uwiarygadniać jego przygody spisane przez Rustichellego w dziele „Opisanie świata”. Swoją drogą wielu ludzi wciąż wątpi w to, że wenecki podróżnik na własne oczy widział to o czym opowiadał.

Marco Polo -książka

Poza streszczeniem podróży książka zawiera wiele dygresji i wtrąceń czy to w postaci dodatkowych tekstów, osobnych miniksiążeczek czy zakładek i otwieranych okienek, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.Marco Polo -książka

Opierając się na zawartych w książce informacjach, zgromadziłam zbiór przedmiotów, których używamy na co dzień, a których korzenie sięgają starożytnych Chin. I tak w naszym zbiorze znalazły się takie przedmioty jak jedwab, herbata, ryż, papier i papierowe pieniądze, czy porcelana. Oczywiście wynalazków, które zawdzięczamy Chińczykom jest więcej. Ja dołożyłam jeszcze pałeczki bambusowe do jedzenia, jako ciekawostkę.

Co pochodzi z Chin?

Zaproponowałam dziewczynom, żebyśmy spróbowały się nauczyć jeść takimi pałeczkami. Po obejrzeniu instruktażowych filmów jakie można znaleźć bez trudu w sieci podjęłyśmy pierwsze próby. Lusia działała jak umiała czasem pracując wręcz obiema rękoma. Misia po dwóch dniach prób, czyli jedzenia wszystkiego co się dało pałeczkami nabrała wprawy. Wprawdzie nie umiem tak ugotować ryżu, żeby dało się go zjeść pałeczkami, ale z makaronem, który też jako pierwsi wymyślili Chińczycy, szło jej bardzo sprawnie.

Jedzenie pałeczkami

W książce o Marco Polo znalazła się też wzmianka o starożytnej chińskiej łamigłówce. Uznałam, że w oryginalnej wersji mogłaby ona być jeszcze za trudna dla dziewczyn, poszperałam więc w sieci i znalazłam kolorowe karty do tangramu. Same elementy łamigłówki wycięłam z kolorowej pianki zachowując kolory takie jak na kartach.

Tangram

Misi nie sprawiało żadnego problemu odwzorowywanie obrazów z kart i zaczęła się wręcz domagać układanki w oryginalnej wersji. Lusia przy kilku kartach trochę pomagałam ale potem szło jej już coraz lepiej. Tangram

Na koniec, jako podsumowanie wiadomości jakich dostarczyła nam książka powstał lapbook. To własnie ten element warsztatu w żaden sposób nie dał się pogodzić ze świętami i urodzinami Misi co spowodowało koszmarne opóźnienie w publikacji tego artykułu.

Do pracy nad lapbookiem przyłączyła się przyjaciółka Misi, która chodzi do tradycyjnej szkoły i była nieco zaaferowana faktem, że można się uczyć całkiem inaczej i mieć z tym jeszcze frajdę. Ja przygotowałam kilka lapbookowych książeczek i podpisy na osobnych karteczkach. Zadaniem dziewczyn było rozszyfrować podpisy, odnaleźć ilustrację (to było zadanie Lusi) i umieścić na niej podpis. Miały więc przy okazji ćwiczenie z czytania. Trochę pomagałam bo niektóre podpisy były naprawdę trudne.

Tak więc powstała książeczka, która przedstawiała zwierzęta używane do transportu podczas podróży Marco Polo i druga w której znalazły się różnorakie statki jakimi podróżował.

Marco Polo -lapbook Marco Polo -lapbook

Kolejne książeczki przedstawiają pejzaże jakie miał możliwość obserwować podczas podróży oraz budowle.

Marco Polo -lapbook Marco Polo -lapbook

Kolejna, najobszerniejsza książeczka gromadzi różne zwykłe przedmioty, które pochodzą z Chin.

Marco Polo -lapbook

Ostatnia książeczka, w kształcie kwiatka, gromadzi informację o religiach z jakimi mógł zetknąć się podróżnik podczas wyprawy do Chin i z powrotem (grafika z symbolami religijnymi pochodzi ze strony Edukacja Inspiracja).

Marco Polo -lapbook

Wreszcie całą jedną stronę teczki zajmuje mapa podróży Marco Polo, którą znalazłam na stronie Filmofilia.

Marco Polo -lapbook

Na okładkę trafiły podobizny dwóch głównych bohaterów tej opowieści.

Marco Polo -lapbook

Przy okazji tworzenia nowego lapbooka Misia wyciągała starsze i pokazywała koleżance objaśniając ich zawartość.

*  *  *

Zapraszam do odwiedzin u innych uczestników projektu Dziecko na Warsztat, u nich też wiele się działo:

2 myśli w temacie “Podróże Marco Polo – Dziecko na Warsztat